Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfkontrolor Exekutorské komory skončil, stíhá ho policie. Za obviněním vidí vyřizování účtů

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

Ještě před několika týdny byl pražský exekutor Milan Makarius jedním z nejmocnějších členů svého stavu. Vedl kontrolní komisi, jež dohlíží na dodržování zákonů a podává kárné žaloby na kolegy, kteří „zhřešili“.

Teď se sám ocitl ve vážných problémech. V říjnu 2016 jej policie obvinila z několika trestných činů a letos v únoru mu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pozastavil výkon úřadu. „Důvodem bylo trestní stíhání pro úmyslný trestný čin, který souvisel s exekuční činností,“ sdělil LN. Exekutorovo jednání může podle ministra ohrozit důvěru ve spravedlivý a nezávislý výkon jeho činnosti.

Presumpce neviny

Pozastavení výkonu úřadu znamená, že se Makarius nesmí podílet na rozhodování, a to až do doby, kdy bude trestní řízení pravomocně skončeno. To může trvat i řadu let, jeho exekutorská kariéra tím tedy v podstatě skončila.

Makariovo stíhání představuje citlivou záležitost i pro celou Exekutorskou komoru. Kontrolní komise, kterou vedl, je totiž po prezidiu jejím nejdůležitějším orgánem. „Vrhá to na nás špatné světlo,“ přiznává prezidentka komory Pavla Fučíková. Podle ní ale platí presumpce neviny a řízení je teprve na začátku. „Přesto doktor Makarius v pozici předsedy kontrolní komise k 17 .únoru skončil,“ doplnila. Jejím členem však zůstává. „Rezignoval jsem, abych neohrozil důvěryhodnost komory a její kontrolní komise,“ řekl LN Makarius.

Organizovaná skupina

Kauzu řeší pražské policejní ředitelství, informace o ní ale neposkytuje. Zdroje LN z řad exekutorů tvrdí, že policie šetří organizovanou zločineckou skupinu v souvislosti s podvody a lichvářskými praktikami. To částečně potvrzuje i Makarius, vinu však popírá.

„Stíháno je dalších asi 28 osob, mezi nimi i notáři, advokáti a insolvenční správci. Na základě odposlechů obvinili každého, s kým si hlavní podezřelý telefonoval. Nepochybuji, že někdo z nich se trestného činu dopustil. Ale já jsem považován za součást zločinného spolčení s lidmi, které jsem v životě neviděl,“ tvrdí exekutor. A namítá, že jeho jednání, popsané v usnesení o zahájení trestního stíhání, nenaplňuje znaky trestného činu.

Co dále najdete v pátečních Lidových novinách.

  • Do Česka se uprchlíkům nechce

Pokles počtu zadržených nelegálních migrantů dává policie do souvislosti s utužením opatření na balkánské trase.

  • Konec tahanic o šéfa pojišťovny

Vojenská zdravotní pojišťovna má po táhlých problémech s vedením nového ředitele. Josef Diessl má do instituce přinést hlavně klid.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...