Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Šéfovat EU začneme bez smlouvy

Česko

  13:24aktualizováno  15:18
PRAHA - Ratifikovat Lisabonskou smlouvu, která má reformovat rozšířenou Evropskou unii, Česko do konce roku nestihne. Sněmovna na návrh ODS přerušila projednávání dokumentu do 3. února. Od prvního ledna tak Česko začne předsedat unii bez toho, aniž by kývlo na klíčový dokument.

Mirek Topolánek, Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra na jednání ve sněmovně foto: ČTK

Pro návrh šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře hlasovalo 159 poslanců. Zákonodárci tak potvrdili dohodu mezi vedeními stran vládní koalice.

ODS se asi pokusí i v Senátu prosadit odklad schvalování lisabonské smlouvy do doby, než senátní výbory projednají verdikt Ústavního soudu k tomuto dokumentu. Tento postup zvolila sněmovna. ODS by mohla najít pomoc hlavně u lidovců, kteří ale zatím chtějí, stejně jako sociální demokraté nebo Klub otevřené demokracie, smlouvu schvalovat ještě tento týden. "Budeme doporučovat, aby výrok Ústavního soudu ještě projednaly výbory," řekl místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS). Občanští demokraté by mohli schvalování smlouvy zablokovat, protože mají 36 z 81 senátorů. Pro přijetí smlouvy je v horní komoře třeba ústavní většiny, tedy 49 hlasů. Pokud by proti senátnímu přijetí smlouvy byli všichni tři senátoři KSČM, která prosazuje schvalování referendem, podporovatelé smlouvy by
potřebovali sedm hlasů z klubu ODS.

Podporu získal návrh i od velké většiny přítomných poslanců opoziční ČSSD. Její předseda Jiří Paroubek už před zasedáním řekl, že vítá "pozitivní posun" v náhledu koalice.

Sociální demokracie přitom dnešní mimořádnou schůzi sama iniciovala a hovoří o nutnosti lisabonskou smlouvu přijmout co nejdříve.

Proti přerušení se postavilo pět lidovců, jeden sociální demokrat a dvě zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková, které před nedávnem vystoupily ze sněmovního klubu své vládní strany.

Ve zhruba dvouhodinové diskusi se proti přijetí lisabonské smlouvy vyjadřovali komunisté, kteří o ní žádají referendum.

Po přerušení mimořádné schůze k lisabonské smlouvě se poslanci vrátí k jednání, které zahájili před týdnem. Zabývat se mají například novelou zákona o sociálních službách, misemi české armády v zahraničí či daňovými změnami.

Koaliční lidovci před začátkem jednání uvedli, že chtějí prosadit ratifikaci do Silvestra. Na následné koaliční schůzce se pak však lídři koalice domluvili na přerušení do prvního řádného zasedání poslanců v příštím roce. Příslušné výbory zatím nepřijaly ke smlouvě žádná usnesení.

Komunisté byli podle šéfa svého klubu proti projednávání, protože se v programu schůze neobjevil návrh na uspořádání referenda. Podle nich by o smlouvě měli rozhodnout občané.

Autor: