Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Sehnat lék v noci? Často neřešitelný problém

Česko

PRAHA Náhlé zdravotní potíže dohnaly Pavlu Pešičkovou z Tábora k návštěvě lékařské pohotovosti. Po vyšetření jí lékař vystavil recept na potřebné léky. Ukázalo se ale, že mimo běžnou pracovní dobu nefunguje v celém bývalém okresním městě jediná pohotovostní lékárna.

„Dokonce ani v táborské nemocnici nemá lékárna večer otevřeno. Soukromé podnikatele prý nikdo nedonutí sloužit. Každý má prý mít doma vlastní přiměřenou lékárničku,“ dozvěděla se pacientka.

Podobná situace může nastat v celé řadě dalších měst a obcí. Provozování pohotovostních služeb lékařů, zubařů a lékárníků totiž zákony neřeší. Zajistit tuto službu občanům mají teoreticky kraje, ale ty se k tomu moc nehlásí.

Ministerstvo zdravotnictví proto chystá v rámci balíku reformních zákonů změnu. „Mezi obecný nárok pacienta na dostupnost zdravotních služeb se budou počítat i pohotovosti. Bude věcí zdravotních pojišťoven, aby dostupnost těchto služeb zajistily,“ uvedla náměstkyně ministra pro zdravotní péči Markéta Hellerová.

Pokračování na straně 4

Sehnat lék v noci? Často...

Dokončení ze strany 1

Věcné záměry sedmi reformních zákonů, které mají mimo jiné uložit zdravotním pojišťovnám zajištění časové a místní dostupnosti služeb pro klienty, bude dnes posuzovat vláda Mirka Topolánka.

„Zajištění pohotovostních lékáren je celorepublikový problém,“ souhlasí mluvčí České lékárenské komory Aleš Krebs. „Je to asi tak dva a půl roku, co politici ČSSD křičeli, že je to tak lukrativní, že to ty lékárny musí dělat. Tak proč to tedy nedělají,“ říká.

Podle Hellerové ukládají dosavadní zákony oblast pohotovostních služeb ve zdravotnictví jako povinnost krajům. S tím ale nesouhlasí například náměstek pro zdravotní péči hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka.

„Kraje to na starost nemají. Jediný, kdo to tvrdí, je ve svém judikátu Ústavní soud. Lékárenská pohotovostní služba není nijak legislativně řešena. Kraje nemají žádnou páku, jak přimět soukromé lékárny tuto službu provozovat. A nedostaly ani od státu peníze, aby ji zaplatily,“ argumentuje. Jihočeši přesto provozují jednu lékárnu s nonstop provozem v českobudějovické nemocnici.

Paradoxně ani ve státních fakultních nemocnicích nemá pacient jistotu, že v noci či o víkendu léky dostane. Na zavřené dveře narazí například ve FN Olomouc. „V současné době naše lékárna nemá na zajištění 24hodinového provozu technické podmínky,“ tvrdí mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Na pohotovosti by prý navíc prodělávala. Pokud by kraj souhlasil s dotací, bylo by možné podle mluvčího tuto službu zavést napřesrok, až se lékárna přestěhuje do nových prostor.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!