Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sekta bez názvu. Škrlova sekta

Česko

  10:54
PRAHA - Vrchol trojúhelníku, středobod kružnice či průsečík os. Tak lze geometrickými pojmy označit působení Josefa Škrly v kuřimském případu. Otce Barbory Škrlové a záhadné uskupení kolem něj obestírá tajemství. Přitom právě on může být klíčem k objasnění případu týrání dětí i ke stavu, v němž je jeho dcera.

Martin Fahrner foto: FOTO: VČD

Redaktoři LN se se Škrlou setkali dvakrát - jednou v Brně a podruhé v Dánsku. V obou případech se odmítal vyjadřovat, jen neurčitě tvrdil, že kuřimský případ je víc než „pouhé“ týrání dvou chlapců. V Kodani předem stanovil přísná pravidla. Nechtěl být na jediné fotografii ani jakkoliv zmiňován v souvislosti s případem. Jeho snímek se nikde neobjevuje, on se pohybuje neznámo kde a ani o svou dceru se nyní u úřadů nezajímal.

 Osmapadesátiletý Škrla je stále veden jako zástupce firmy, kterou si v Česku zřídila kancelář ázerbájdžánského prezidenta. Současně však stál v čele mládežnického oddílu Mravenci, v němž se vystřídala většina osob zapletených do celého složitého případu. A podle dostupných informací je také hlavou jakési sekty či náboženského uskupení, kolem něhož se točí další aktéři případu - brněnský herec Viktor Skála a jeho známý, dramaturg a spisovatel Martin Fahrner. Oba se svým způsobem podíleli na získávání falešné identity pro Barboru. Skálovu dceru prý bez vědomí rodičů podstrčila další z aktérek případu Kateřina Mauerová místo Škrlové k testům DNA. Ve Fahrnerova syna Adama se Barbora převtělila v Norsku. Spolupráci obou mužů se Škrlou lze těžko hodnotit, zřejmě však podlehli jeho těžko definovatelnému osobnímu vlivu.

 Od Škrly se kvůli jeho názorům distancuje Hnutí Grálu, ze kterého zřejmě vychází jeho vlastní učení, a je zřejmé, že zneužil i dobré jméno skautů, když vedl Mravence. „Celá ta kauza od počátku odporuje našemu učení jako takovému,“ řekl včera zemský vedoucí Hnutí Grálu Artur Zatloukal. „Vše se tu pohybuje spíš mezi psychickými poruchami a nějakým démonicky poblázněným plánem, o němž netuším, k čemu je.“
Autoři:

Mohlo by vás zajímat