Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semafor v hotelu Modrá hvězda

Česko

Týden před premiérou pozvali autor a aktéři nového kusu veřejnost do Semaforu na zkoušku. S kapelou Blue Star dali nahlédnout, jak zamýšlejí připomenout válečné písně z obou stran barikády.

PRAHA Dnes večer v hotelu Modrá hvězda se jmenuje novinka, kterou na příští středu a čtvrtek chystají v premiéře v pražském Divadle Semafor. Na své by si měli přijít především vyznavači hudby čtyřicátých let minulého století, nic však nebrání ani mladším, jejichž uchu lahodí swing v tradičním podání i v interpretaci okořeněné lehkou nadsázkou.

Jiří Suchý se protentokrát rozhodl s orchestrem Blue Star, který se věnuje hudbě 30. a 40. let 20. století, připomenout atmosféru let válečných. „Sám jsem tu dobu zažil a písničky, které v šedi oněch nelehkých časů lidem zpříjemňovaly život, jsem poslouchal,“ říká. „A nebyly to jen písně tuzemské. Na obou stranách barikády se umělci o něco pokoušeli, věděli o sobě a mnohdy se navzájem i ctili,“ upřesňuje svůj záměr připomenout zdejší protektorátní tvorbu, ale také písně německé, sovětské, britské a americké.

Rudoarmejec a „čistá rasa“ Na zkoušce se viditelně potěšen promenoval oděn ve stejnokroj rudoarmejce (v jeho podání se můžeme těšit například na ruskou píseň Cesta na Berlín) a nahlas přemýšlel, zda najde vhodný úbor k (pro tuto příležitost) zářivě německé vizáži Jitky Molavcové, která kromě jiných skvěle zpívá i hit někdejší hvězdy Mariky Rokk Musik, Musik, Musik. („Možná se vecpu do smokingu, který mám doma,“ uvažoval Jiří Suchý.)

Koncertní pásmo protkané dialogy (v jednom případě i trialogem) hudebně obhospodařuje Blue Star v čele s akordeonistou Václavem Markem. Písně v autentických aranžmá zpívají elegantní Melody Sisters se sympatickým Pavlem Švestkou, semaforské barvy zastupují dobově adekvátní Michal Stejskal a pochopitelně též dvojice Suchý–Molavcová. Zní čeština, němčina, angličtina i ruština, překvapení nejsou vyloučena.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...