14. září 2017 19:15, aktualizováno 15. 9 1:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fanynka Gottwalda Semelová představila program komunistů. V Knihovně Václava Havla

Semelová představila program komunistů v Knihovně Václava Havla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Semelová představila program komunistů v Knihovně Václava Havla. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Glorifikovat Václava Havla není důvod, pronesla kdysi komunistická poslankyně Marta Semelová. Obdivuje totiž jiného bývalého prezidenta. Klementa Gottwalda. Ve čtvrtek v podvečer mluvila o programu komunistů v Knihovně Václava Havla. Ředitel Knihovny Michael Žantovský s jejím vystoupením nesouhlasí.

„Bylo zdravotnictví, za které se nemuselo platit. Školství bylo bez poplatků, kultura byla dostupná všem,“ chválila Vítězný únor nad Gottwaldovým hrobem na Olšanských hřbitovech, kde každý rok zpívá Internacionálu.

V obhajobě minulého režimu ale zašla ještě dál. Semelová v únoru 2014 v pořadu Hyde Park na ČT 24 mimo jiné prohlásila, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací, ale internacionální pomocí. Také zpochybnila, že by byla přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu vynucená.

Předvolební superdebata v Knihovně Václava Havla.
Marta Semelová s Ivanou Dobešovou.

„Považuji to za nešťastné, nicméně Milada Horáková se přiznala ke své činnosti. Pochybuji, že to byla vynucená přiznání. Je to záležitost, která je smutná. Ale je potřeba to vnímat v té době, ve které to je,“ uvedla tehdy Semelová. Tento její výrok se dostal i k soudu. Omluvit se za něj ale Semelová nemusela, zněl verdikt.

V rámci předvolebního tažení ale Semelová neváhala a přijala účast v debatě o budoucnosti českého školství v Knihovně Václava Havla, která si po smrti prvního polistopadového prezidenta vzala za úkol shromažďovat a šířit jeho odkaz.

Semelová, která má mnohaletou zkušenost s učením žáků na prvním stupni, by hlavně prosazovala, aby kantoři nebyli tolik zavalení administrativou. „Učitel má mít podmínky k tomu, aby mohl učit a podporovat u studentů kritické myšlení,“ řekla poslankyně.

Velký problém také podle ní je, že až 40 % absolventů pedagogických fakult se nechce postavit za katedru. Školství je podle ní totiž podfinancované - nejen v oblasti platů. „Kdyby bylo všechno v pořádku, tak jsme se nedávno nesešli v Betlémské kapli,“ naráží Semelová na happening akademiků a školských odborů, kterým učitelé chtěli zákonodárce upozornit, že jsou odhodlaní stávkovat.

Debatu pořádala Česká středoškolská unie. „Zástupce do debaty jsme vybírali podle předvolebních průzkumů společnosti Median,“ řekla předsedkyně středoškoláků Lenka Štěpánová. Představit program přišli zástupci všech stran ve sněmovně. Odmítla pouze Strana přímé demokracie Tomia Okamury. Starostové se na poslední chvíli omluvili.

Když jí moderátor představoval publiku, ozvalo se polohlasem od jednoho účastníka „soudružka“.

Žantovský: Semelová je osoba žalostného charakteru

V předvolební debatě o vzdělání pořádané Českou středoškolskou unií v Knihovně Václava Havla dne 14. září 2017, vystoupili zástupci pěti parlamentních stran. Bez vědomí Knihovny se debaty zúčastnila za KSČM poslankyně Marta Semelová...

V duchu odkazu Václava Havla zastáváme toleranci ve veřejné diskusi, a to i vůči názorům a stranám, s kterými nesouhlasíme. Proto jsme a priori účasti zástupce  parlamentní KSČM nebránili. Nemůžeme se ale smířit s tím, že ji v diskusi zastupovala soudružka Semelová, která popírá, omlouvá a hájí zločiny komunistického režimu, včetně justiční vraždy Milady Horákové. Popírání zločinů komunismu je stejně hanebné jako popírání holokaustu a mělo by být také i trestně postižitelné. To, že se osoba tak žalostného charakteru má veřejně vyjadřovat k otázkám výchovy mladé generace, je pak politický skandál, za který je odpovědná i strana, kterou soudružka Semelová reprezentuje.

Knihovna Václava Havla se distancuje od celé akce, kterou účast pí. Semelové nenapravitelně znehodnotila, a ze srdce se omlouvá všem, kdo si váží památky obětí komunistického režimu a odkazu Václava Havla. K této omluvě se připojuji i osobně.

Michael Žantovský

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz