Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trestní oznámení na komunistku Semelovou. V ČT zpochybnila vraždu Horákové

Vraždy

  16:08aktualizováno  16:53
PRAHA - Na poslankyni KSČM Martu Semelovou míří trestní oznámení. V pondělí se ho chystá podat Dušan Makovský ze sdružení ProtiAlt. Semelová podle něj svým vystoupením ve čtvrtečním vysílání pořadu Hyde Park porušila zákon hned ve třech paragrafech: zpochybňovala především zločiny komunistického režimu.

Poslankyně KSČM Marta Semelová na pražském Výstavišti. foto: ČTK

"Chci, aby se už konečně začalo o komunistech mluvit jako o něčem, co má minulost srovnatelnou s nacismem, aby se mluvilo o tom, v jakém stavu tady nechali zemi, o tom, jaká tady byla nesvoboda a kolik obětí za sebou nechali," řekl serveru Lidovky.cz Makovský.

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku ho rozčílily. "Naprosto bagatelizuje oběť Milady Horákové. Ačkoliv bylo prokázané, že její přiznání bylo vynucené, ona si s jízlivým úsměvem dovoluje tvrdit, že se přiznala a provaz si vlastně zasloužila," zlobí se na komunistickou poslankyni.

Makovský reaguje na tento citát Semelové: "Milada Horáková se ale přiznala ke své činnosti. Pochybuji, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to záležitost, která je smutná."

Šance na úspěch? Nulové

Už předem však přiznává, že trestnímu oznámení příliš velkou šanci nedává. Podobné případy totiž k soudu nikdy nedospěly. "Mám zkušenost, že padají pod stůl i trestní oznámení na komsomolce, kteří vám píšou maily, jak vás pověsí a pověsí i vaše děti," připouští rezignovaně předseda sdružení ProtiAlt. "Třeba se ale jednou mlýny spravedlnosti obrátí jiným směrem," věří. 

Pro zvětšení rozklikněte.

Zároveň je přesvědčen, že podobná prohlášení by jiným názorovým skupinám, jako například neonacistům, neprošla. "Kdyby v televizi Vandas prohlásil, že plynové komory neexistovaly a že miliony zavražděných židů je vybásněné číslo, neprošlo by mu to," říká.

Kontroverzní výroky

Čtvrteční vysílání pořadu Hyde Park se neslo v duchu vyrovnávání se s komunistickou minulostí. Přestože Semelová upozorňovala moderátora, že se chce věnovat především aktuální situaci, mnohé - především divácké - dotazy se týkaly jejího vztahu k totalitnímu režimu.

Semelová v průběhu pořadu několikrát prohlásila, že údaje o socialismu jsou značně přehnané. "Pořád se mluví o tisících lidí," reagovala na skutečnost, že lidé nemohli za komunismu kvůli politickým či náboženským důvodům studovat. "Je možné, že takový případ byl, já nikoho takového ale neznám," hodnotila dějiny.

Iniciativě ProtiAlt se ale příčil zejména výrok na adresu obětí komunistického režimu. "Když sleduju, kdo byl takzvanou obětí komunistického režimu, tak to kolikrát vypadá, že obětí je víc lidí, než má tato země obyvatel," polemizovala Semelová.

Jasně nedokázala odpovědět ani na otázku jednoho z diváků, v které zemi se žije lépe, zda v Severní nebo Jižní Koreji. "Nikdy jsem tam nebyla. Myslím, že v obou státech jsou nějaké problémy," řekla Semelová. Problém nevidí ani v kondolenci, kterou do KLDR zaslal předseda KSČM Vojtěch Filip k úmrtí Kim Čong-ila.

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...