Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komunistka Semelová by měla rezignovat, shodli se pražští zastupitelé

Česko

  18:45
PRAHA - Pražští zastupitelé vyzvali poslankyni a pražskou zastupitelku Martu Semelovou (KSČM) k okamžitému odstoupení. Reagovali tak na projev, který Semelová přednesla minulý týden ve sněmovně při projednávání zákona o uznání protikomunistického odboje.

Poslankyně KSČM Marta Semelová

Podle zastupitelky Evy Vorlíčkové (TOP 09) Semelová v projevu popřela historická fakta a zločiny komunistického režimu. Semelová s tím nesouhlasí. Řekla, že se nemá za co stydět, a odstoupit odmítla.

Návrh předložila za klub TOP 09 Vorlíčková, podpořilo jej 39 z 63 zastupitelů, a to především hlasy TOP 09 a velké části ODS. Proti byli pouze komunisté a dva sociální demokraté. Přijetí usnesení zastupitelé doprovodili hlasitým potleskem.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Vorlíčkové prokázala Semelová neúctu k základním lidským právům zaručeným ústavou. "Obraz komunistického režimu, který paní zastupitelka ve svém projevu vykreslila, je jak vystřižený z komunistické propagandy 50. let," uvedla Vorlíčková. Podle ní by měla Semelová, která je povoláním učitelka, znát historická data.

Nechcete slyšet pravdu, hájí se Semelová
Semelová se hájila tím, že zákon ani ústavu neporušila a odstoupit odmítla s tím, že je odpovědná svým voličům. "Nemám důvod ustupovat ani z toho, co jsem říkala v parlamentu, ani nemám důvod odstupovat ze zastupitelstva či poslanecké sněmovny," řekla Semelová. Dodala, že čtvrteční usnesení je důkazem toho, že zastupitelé hlavního města nechtějí slyšet pravdu.

Poslankyně Marta Semelová slaví s Václavem Exnerem na archivním snímku 1. máj

Schvalování doprovázela rozsáhlá debata. Část zastupitel za ODS a ČSSD nechtěla přijmout přímo výzvu k odstoupení Semelové. Zastupitel a starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) navrhl usnesení, které odsoudilo její výroky, zároveň ale uvádělo, že zastupitelé respektují její zvolení. Richter dodal, že chce respektovat svobodu slova a projevu.

"Byli to komunisté, kteří jen za slovo zavírali," naopak řekl zastupitel za TOP 09 Jiří Liška. "Kdybych tu začala hajlovat, tak mi taky řeknete, že je svoboda a že na to mám právo?" zeptala se zastupitelů Vorlíčková. Pro návrh Richtera nakonec nebyl dostatek hlasujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Semelová ve sněmovně společně s bývalým předsedou komunistů Miroslavem Grebeníčkem zpochybňovali uznání protikomunistického odboje. Grebeníček označil návrh zákona za "politickou adoraci teroristických aktů minulosti", podle Semelové jde o legalizaci terorismu. Koaliční poslanci na protest proti jejich vystoupení, které označovali za demagogické a účelové, opustili jednací sál.

V reakci na to začal speciální tým ministerstva vnitra připravovat podklady pro případný zákaz Komunistické strany Čech a Moravy.