Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výroky komunistky Semelové o vraždě Horákové patří před soud, shodují se politici

USA

  11:00
PRAHA - Poslankyně Marta Semelová (KSČM) v ČT ospravedlňovala komunistické zločiny a zpochybnila vraždu Milady Horákové. Podle Dušana Makovského ze sdružení ProtiAlt porušila zákon hned ve třech paragrafech. Je poslankyně za své výroky trestně odpovědná?

Poslankyně KSČM Marta Semelová

Marek Benda (poslanec, ODS):

Marek Benda ve volebním štábu ODS.

"Já jsem to vystoupení neviděl, na druhou stranu mi přijde absurdní, že se v této zemi opakovaně stíhá propagace nacistických symbolů a nestíhá se propagace komunismu, a to právě v těchto jeho nejstrašlivějších podobách.Jsme schopni postihovat hákové kříže, takže mám dojem, že bychom měli postihovat i takové věci, ale to se neděje... Když někdo zpochybňuje zločiny komunismu, tak to je potenciální zločin. Co se týká trestního oznámení, těžko můžu radit, ale myslím si, že minimálně snaha o to, aby legitimizace komunistických zločinů v této zemi byla postižitelná, je správná."

ČTĚTE VÍCE:

Petr Gazdík (místopředseda sněmovny, STAN):

Petr Gazdík

"Paní Semelová ve svých vyjádřeních neustále prohlubuje hlubší a hlubší laťku, zjevně tím něco sleduje a snaží se vyvolat pozornost. U svých kolegů z KSČM takového toho klasického stalinistického typu získává body, nicméně tento výrok, který řekla, je podle mě na to, aby jej posoudil soud. My tu máme zákon o protiprávnosti komunistického režimu a já si nedovedu představit, že by kdokoli z občanů mluvil stejným způsobem o nacismu, v tom smyslu, že ti, kteří byli popraveni nacistickým režimem v koncentračních táborech si za to mohli sami. Nebo že by někdo vypustil z úst podobné hrůzy, aniž by za to nesl odpovědnost. Myslím, že by to tak mělo být i u paní poslankyně a já jsem rád, že občanské sdružení ProtiAlt se toho chopilo."

Karel Schwarzenberg před volebním štábem TOP 09.

Karel Schwarzenberg (poslanec, TOP 09):

"Nestojí to za to komentovat."

Petr Marek (iniciativa Bezkomunistů.cz)

"Ano, a to už dlouhodobě, podle trestního zákoníku paragrafu 405. Skutkovou podstatu naplňují i paragrafy 403 a 404. Je úplně absurdní stíhat osmnáctiletého neonacistu, který si dal někam nášivku, a toto ne. Někdy se argumentuje, že je dobré mít úplnou svobodu, třeba jako v USA, ale to je neznalost věci. Ani tam není svoboda slova absolutní, a potom je také obrovský rozdíl v tom, že ve Spojených státech nikdy nebyla diktatura. Ale v zemích, kde byla, třeba jako u nás nebo v řadě jiných evropských zemí, je to úplně jiná situace. A proto mít takové omezení jako v Německu nebo jiných státech, kde když někdo popírá zločiny proti lidskosti, tak je to trestněprávní, je pak zcela na místě. Trochu jinak se pohlíží na někoho, kdo nikdy nic nespáchal a na recidivistu. V případě komunistů jde o recidivisty."

Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier (ministr pro lidská práva a předseda legislativní rady vlády, ČSSD)

"Nebudu hodnotit trestní odpovědnost, to přísluší jiným, ale výrok byl zjevně lživý a nevkusný."

Trestní oznámení na Martu Semelovou

Trestní oznámení na komunistickou poslankyni Martu Semelovou.

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...