Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Semelovou za výroky o vraždě Horákové nevyloučíme. Není jediná, bohužel, zní z KSČM

Vraždy

  19:00
PRAHA - UVNITŘ VÝROKY MARTY SEMELOVÉ. Mezi KLDR a Jižní Koreou nevidí rozdíl a Milada Horáková se podle ní přiznala bez donucení. Od výroků komunistické poslankyně Marty Semelové se teď distancují i komunističtí poslanci.

Poslankyně KSČM Marta Semelová. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Kvůli výrokům poslankyně Semelové v ČT (viz. box) oslovily Lidovky.cz poslance KSČM s otázkou: Jak hodnotíte její vystoupení?

Jiří Dolejš.

Jiří Dolejš

"Toto je zcela osobní postoj paní Semelové a co se mne týče, nesouhlasím s ním. Ohledně procesu s Miladou Horákovou a i jinými z padesátých let bylo dokázáno, že v daných podmínkách by se kdokoli přiznal k čemukoli. Strana se také v této souvislosti několikrát omluvila. Ani vpád vojsk Varšavské smlouvy do ČSR nelze pokládat za akt přátelské pomoci. Nepředpokládám, že by paní Semelová byla za tyto výroky ze strany vyloučena nebo něco podobného, protože to v KSČM není standardní postup. My takovéto záležitosti necháváme na politické diskusi, ale v očích veřejnosti takovéto výroky KSČM určitě nepomáhají. Co se týče trestního oznámení na Semelovou, budou muset rozhodnout orgány činné v trestném řízení."

K TÉMATU

Vladimír Koníček

Vladimír Koníček

"Nechci se k výroku paní Semelové vyjadřovat, tato prohlášení jsou její osobní. Já se ztotožňuji se stranickým stanoviskem KSČM a jejími usneseními (Komunisté se za „chyby a omyly z let 1948 - 1989“ omluvili usnesením přijatým na mimořádném sjezdu 20. prosince 1989, pozn. red.). O tom, jestli vyjádření Semelové stranu poškozují, spekulovat nechci."

ČTĚTE TAKÉ

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná

"Já tento názor nesdílím. KSČM se za procesy i invazi vojsk v roce 1968 omluvila, já vnímám tyto historické události jinak. Názor paní Semelové je velmi individuální. V těchto věcech jsem se s paní kolegyní nikdy neshodla a i usnesení stranických orgánů hovoří jinak. Byla bych ráda, aby se o straně mluvilo jinak než v souvislosti s její historií. Já se snažím také, aby strana byla vnímána jako moderní levicová. Bohužel se však toto děje, Marta Semelová není jediná, která podobné názory zastává. Ve svém okolí na severní Moravě však neznám žádného jiného komunistu, který by se takto vyjadřoval. Můj názor je diametrálně odlišný a jsem ráda, že vedení strany stojí spíše za mým názorem než za názory kolegyně Semelové. Ten pořad jsem zaregistrovala, ale neviděla, a tak zatím nemůžu říct, jestli by měly být její z jejích výroků vyvozeny nějaké důsledky."

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Autor: