Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sen o hrách se může rozplynout

Česko

Vláda na poslední chvíli rozhodne o podpoře pro olympiádu v Praze v roce 2016

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém má vážný důvod k obavám. Pokud vláda na svém středečním zasedání nepodpoří záměr města uspořádat olympijské hry, jeho sen o pražské olympiádě v roce 2016 se téměř jistě rozplyne. Mohou za to politické rozepře, donedávna neobsazené křeslo ministra školství a nejspíš i chladné osobní vztahy mezi primátorem a premiérem Mirkem Topolánkem.

Město společně s Českým olympijským výborem (ČOV) musí nejpozději ode dneška za týden odeslat Mezinárodnímu olympijskému výboru rozsáhlý dotazník, který rozhodne o zařazení Prahy mezi kandidátská města na pořádání letních her v roce 2016. Politická podpora je přitom jedním z podstatných bodů.

„Byl by to opravdu veliký problém. Ale věříme, že vláda nám devátého ledna podporu dá,“ řekl předseda ČOV Milan Jirásek. A problém přiznává i mluvčí městem zřízené společnosti Praha olympijská Karel Tejkal. „Nemá smysl si nalhávat, že politická podpora je nedůležitá,“ prohlásil.

Zároveň se ale ohradil proti tomu, že by projednávání podpory na poslední chvíli bylo chybou Prahy. „Může za to dvouměsíční absence ministra školství,“ tvrdí. S tím souhlasí i Jirásek, který za zdržováním vidí politické hry. „Odpovědné ministerstvo školství mají zelení, kteří se netají negativním postojem ke hrám. Zároveň byl tento resort dlouho bez ministra,“ vysvětlil Jirásek. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) včera nezvedal telefon.

Pochyby o výhodnosti her trvají Milan Jirásek také naznačil, že za zdrženlivým postojem vlády mohou stát osobní antipatie premiéra a pražského primátora, který je po Topolánkovi druhým mužem ODS. Bém Topolánka popudil už v září, když ho nepozval ke slavnostnímu podpisu přihlášky Prahy k pořadatelství her. „Vzhledem k tomu, že jsem nebyl pozván na to přihlášení, tak jsem získal pocit, že pan Bém a pan předseda olympijského výboru Jirásek nepotřebují vládu ke svému rozhodnutí. Takže zatím si nechám rezervované stanovisko,“ řekl tehdy premiér pro rádio Frekvence 1.

Vstřícnost vůči pražské olympiádě ale v minulosti neprojevovali ani jiní vládní představitelé. O finanční výhodnosti her zapochyboval lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek i jeho stranický kolega a tehdejší vicepremiér Jiří Čunek.

Více než stostránkový dotazník, podle kterého Mezinárodní olympijský výbor posoudí, zda Prahu zařadí z uchazečských měst mezi kandidátská, obsahuje celkem osm kapitol. V nich musí město představit svou koncepci her, způsoby jejich financování, rozložení sportovišť, možnosti ubytování sportovců i diváků, bezpečnostní záruky, průzkumy veřejného mínění a také právě politickou podporu. Podle Jiráska je dotazník už připraven, ve středu se případně změní už jen jediná věta podle toho, zda vláda nakonec hrám podporu přiklepne.

Autor: