Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát asi odmítne uzákonit podmínky vzdělání pro čínské léčitele

Česko

  12:01
PRAHA - Senát možná odmítne uzákonit znalostní předpoklady pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Doporučil mu to jeho zdravotnický výbor. Odmítl také ustanovení, podle něhož by zdravotnický záchranář směl poskytovat bez odborného dohledu ošetřovatelské činnosti při poskytování přednemocniční neodkladné péče až po roce praxe.

Čínská medicína foto: Martin Veselý, MAFRA

Změny by měla přinést novela o nelékařských povoláních, která má především snížit požadavky na vzdělání zdravotních sester. Senát o ní bude rozhodovat příští týden.

Podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny se rozhodli do vládní novely včlenit poslanci na návrh předsedy sněmovního zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly (ANO). Poukazoval na to, že v současnosti vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče čínských léčitelů není možné nijak ověřit. Senátoři se ale přiklonili ke stanovisku České lékařské komory, podle níž novela přiznává čínskému léčitelství statut medicínského oboru, a zvýhodňuje ho tak vůči ostatním.

Problém je v omezenosti lékařských špiček, říká odbornice na čínskou medicínu

Podobně se do normy dostaly na návrh poslance Davida Kasala (ANO) podmínky pro behaviorální analytiky, jejichž obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. Také tuto pasáž chtějí senátoři z novely odstranit.

Hlavním cílem novely je ovšem dosáhnout toho, aby zdravotní sestrám k výkonu jejich profese stačilo absolvování střední zdravotnické školy a jednoho roku vyšší odborné školy. Změna ve vzdělávání sester by měla nastat od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Změna by tak měla stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. Podle ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) by díky změně mohl vzrůst počet všeobecných a dětských sester, kterých je nedostatek. K cílům normy patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat