Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Senátu zřejmě zamíří kontrola z NKÚ. Prověří hospodaření horní komory

Česko

  10:46
Do Senátu zřejmě v příštím roce zamíří kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, aby prověřila, jak horní parlamentní komora hospodaří s penězi daňových poplatníků, řekl mluvčí NKÚ Václav Kešner. Stane se tak na podnět senátního organizačního výboru, který tak chce zjistit, zda senátní kancelář hospodařila v letech 2019 až 2021 účelně a hospodárně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Hospodaření Kanceláře Senátu prověřuje také senátorská skupina, kterou ustavil hospodářský výbor horní komory. Skupina vznikla na základě podnětu předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který požádal o provedení speciální kontroly hospodaření správy horní komory. Důvodem byly informace o údajném netransparentním zadávání veřejných zakázek a zneužívání veřejných peněz. Senát má letos na výdaje v rozpočtu 653 milionů korun, tedy asi o 17 milionů Kč víc než loni.

Vedoucí Kanceláře Senátu Jana Vohralíková, za jejíhož tříletého působení horní komoru opustily desítky z dvou stovek zaměstnanců, již dříve pochybení odmítla.

Kancelář Senátu má povinnost zveřejňovat smlouvy s hodnotou nad půl milionu korun. Podle Hospodářských novin za vedení Vohralíkové zadávala takzvaně z ruky předražené zakázky a dělila je na menší smlouvy, aby se vyhnula povinnému výběrovému řízení.

Podnět senátorů projednalo kolegium NKÚ na konci května. „Kolegium rozhodlo o tom, že podnět ke kontrole hospodaření Senátu ČR využije, a NKÚ tak hospodaření Senátu ČR prověří. Stane se tak poté, kdy skončí kontrola Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR, která má být zaměřená podobně. S ohledem na to předpokládáme, že bychom kontrolu mohli zahájit příští rok,“ sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Hospodaření Senátu prověřoval NKÚ naposledy v roce 1998. Zjistil tehdy nedostatky při zadávání veřejných zakázek. Senátu loni přidělil schválený rozpočet 636 milionů korun, nakonec jeho výdaje vzrostly na 663 milionů korun. Pro příští rok by měl mít 622 milionů korun.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat