Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Senátorka Kovářová označila únosy ukrajinských dětí do Ruska za evakuace

Senátorka Daniela Kovářová při jednání horní komory parlamentu 18. října 2023 foto: Kancelář Senátu

Zlá, krutá, že se nestydíte, takové reakce si vysloužila senátorka Daniela Kovářová, která chtěla zabránit tomu, aby Senát odsoudil násilnou rusifikaci ukrajinských dětí unesených do Ruska. Prosazovala, aby bylo přijato usnesení mluvící o dětech „evakuovaných z Ukrajiny“. Kvůli únosům ukrajinských dětí byl přitom vydán mezinárodní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina
  11:46

Mezinárodní trestní soud v Haagu ho kvůli tomu letos v březnu obvinil z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině. Zatykač vydal i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou. Podle Ukrajiny uneslo Rusko až 20 tisíc dětí se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu.

„Nevím o tom, že by proběhlo hodnověrné seriozní šetření. Nemám k dispozici data, čísla, zprávy nezávislých pozorovatelů,“ tvrdila Kovářová. „Přece nebudeme činit závěry a přijímat usnesení na základě novinových článků nebo rozhovorů,“ prohlašovala senátorka.

A prosazovala, aby horní komora přijala její návrh, že Senát „vyzývá kompetentní mezinárodní instituce, aby se problematikou dětí evakuovaných z Ukrajiny vážně zabývaly“. Hlasovala pro to ale jen ona sama.

Senát přes její odpor, když se Kovářová od rána snažila, aby se o věci vůbec nejednalo, odhlasoval, že odsuzuje nucenou rusifikaci dětí z Ukrajiny jako mimořádně odporný zločin.

„Já bych moc ráda, protože se rodinným právem zabývám, i mezinárodním rodinným právem, znala výpovědi těch dětí,“ tvrdila Kovářová.

„Když máte dítě, které je nezletilé a je deportováno do Ruské federace na neznámou adresu, a možná že ji i dokonce zjistíte, tak k tomu dítěti nedostanete přístup,“ oponoval jí senátor Pavel Fischer.

Svědectví ukrajinských dětí, těch, které se podařilo dostat z Ruska zpět, ale existují. Svědčí v Nizozemsku proti Kremlu.

Kovářová to teď schytává na sociálních sítích. „Nemá věrohodné informace, nemá důkazy, chce nejprve mluvit s unesenými dětmi. Zlá, krutá, bezcitná,“ vyjádřila se o ní Miroslava Němcová z ODS.

„Nevynáším nenávistné charakterové odsudky o svých názorových oponentkách a nepodněcuji své fanoušky, aby jim sprostě nadávali, jako to dělá kolegyně Němcová vůči své smečce. A to vše jen proto, že požaduji seriózní šetření namísto plamenných gest,“ reagovala Kovářová.

„Na tom, že chcete ‚nejdřív mluvit‘ s unesenými děti, není seriózního naprosto nic. Že se nestydíte,“ odepsala Kovářové poslankyně STAN Barbora Urbanová.

Další lidé Kovářovou označili za proruskou, osobu bez morálního kompasu a počastovali ji i dalšími v médiích nepublikovatelnými slovy.

„Jestli cokoli máte, tak mi to napište do mailu a já to potom vyřídím, ale teď nemůžu, teď musím běžet,“ řekla Kovářová iDNES.cz. Svůj mobilní telefon prý zvedla jen proto, že si myslela, že jí volá taxi.

Na dotaz, kdy je možné s ní mluvit, aby vysvětlila své postoje při jednání o násilné rusifikaci ukrajinských dětí, nejdříve senátorka doporučila volat později, ale pak znovu dodala: „No ale já vlastně dávám přednost, jestli mi ty otázky můžete napsat do mailu a já vám na ně odpovím.“

Usnesení odsuzující násilnou rusifikaci ukrajinských dětí deportovaných do Ruska

Senát PČR
I. konstatuje, že z okupovaných území Ukrajiny byly deportovány děti, kterým je měněna totožnost a které jsou násilně přemístěny do Ruska a v některých případech předány k nucené adopci;
II. odsuzuje nucenou rusifikaci dětí z Ukrajiny jako mimořádně odporný zločin;
III. považuje
1. za svou povinnost konat v souladu s ustanovením mezinárodních úmluv, zejména 4. Ženevské úmluvy o ochraně civilních osob za války z 12. srpna 1949; 2. násilnou deportaci a nucenou rusifikaci dětí z Ukrajiny za hrubé porušení mezinárodního práva, zejména ustanovení Úmluvy o právech dítěte OSN, a sice práva znát své rodiče a práva na jejich péči, práva na totožnost, práva účastnit se kulturního života a užívat rodný jazyk, práva na rodinu a na ochranu před oddělením od rodičů proti své vůli, práva na vzdělávání a práva na svobodu projevu, práva na svobodu myšlení, svědomí a náboženství, práva na ochranu soukromí a na zajištění výchovy, ochrany zdraví, svobody a bezpečnosti;
IV. podporuje vyšetřování a stíhání zločinů podle mezinárodního práva Mezinárodním trestním soudem i vnitrostátními soudy a zároveň rychlé dosažení shody na modelu mechanismu pro odsouzení osob, které spáchaly zločin agrese; V. žádá vládu ČR, aby
1. se soustředila nejen na potrestání viníků, ale především na potřeby jejich obětí, tedy na unesené děti;
2. v souladu s mezinárodními závazky ČR prosadila ochranu práv dětí, které požívají zvýšené ochrany v průběhu ozbrojených konfliktů;
3. zajistila veškerou součinnost Ukrajině v úsilí chránit práva dětí, aby se mohly znovu setkat se svými rodinami;
4. zabezpečila pro OSN, Mezinárodní výbor Červeného kříže a další aktéry přístup k deportovaným na území Ruské federace;
5. podporovala nevládní organizace, které se zabývají návratem dětí do vlasti a také poskytovala pomoc při zapojení dětí zpět do běžného života;
6. prosadila zařazení osob zapojených do násilné a nedobrovolné rusifikace dětí z Ukrajiny na sankční seznamy EU nebo využila národní sankční mechanismus;
VI. pověřuje předsedu Senátu Parlamentu ČR, aby s tímto usnesením seznámil předsedu vlády ČR.