Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Lidé se budou moci místo občanského průkazu prokazovat aplikací v telefonu

Česko

  7:22aktualizováno  17:32
Už příští rok se lidé budou moci českým úřadům a institucím prokazovat elektronickou formou dokladů. Místo klasického občanského průkazu aplikací uloženou v mobilním telefonu. Novelu zákona o právu na digitální služby, která to umožní, schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů horní komory parlamentu. Používaní této formy občanského průkazu nebude povinné.

Proti zákonu hlasovali jen tři senátoři – Jana Zwyrtek Hamplová, Daniela Kovářová a Michael Canov, který neprosadil zamítnutí novely. Změnu ještě musí potvrdil prezident Petr Pavel.

Občanský průkaz v podobě aplikace v mobilu budou moci občané začít používat už v průběhu ledna. „Budou ji akceptovat úřední orgány státní správy, ale také některé obce i kraje. Od léta na úřadech práce a finančních úřadech,“ řekl při předchozím projednávání návrhu vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Policie by mohla aplikaci v mobilu jako občanský průkaz akceptovat již v březnu nebo dubnu. Za zneužití eDokladu, což bude přestupek, má hrozit pokuta do 10 tisíc korun.

Při cestování po Evropské unii se ale lidé, kteří místo cestovního pasu berou i do zahraničí občanský průkaz, bez současné plastové kartičky neobejdou, aplikace ji v tomto případě nahrazovat nebude.

Lidé budou moci sdílet vlastní elektřinu mezi chalupou a bytem

Senát kývl i na novelu energetického zákona. Energetické komunity budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu, a to prostřednictvím distribuční sítě. Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například mezi chalupou a bytem.

Zavádí koncept takzvaného aktivního zákazníka. Tím může být skupina až deseti předávacích míst zákazníků, kteří společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení. Příkladem takového zákazníka je ten, kdo si vyrábí elektřinu na střeše chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě.

Aktivním zákazníkem může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.

Novela zavádí i institut zranitelného zákazníka, který bude více chráněný. Půjde o lidi, kteří ve svém bydlišti využívají zařízení vyžadující nepřetržitou dodávku elektřiny, jehož využívání je nezbytné pro zachování základních životních funkcí.

S právem veta by nebylo možné vybudovat cokoli, varoval senátory ministr Síkela

Senát vrátil Sněmovně pravidla pro přípravu stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Přeje si do zákona vrátit ustanovení vyškrtnuté Sněmovnou, podle kterého by rozhodnutí vlády o výstavbě bylo podmíněno souhlasem obou parlamentních komor.

Pro vrácení zákona s touto změnu hlasovalo 47 ze 76 přítomných senátorů.

„Poslední palec na rozhodnutí by měl mít parlament,“ řekl senátor Petr Fiala z KDU-ČSL.

„Argument, že o něčem rozhodla Sněmovna velkou většinou, pro mě není relevantní,“ řekl předseda senátního klubu SEN 21 Václav Láska.

Místo hlubinného úložiště určí vláda, neuspěli poslanci, kteří prosazovali, aby obce měly právo veta. A v Senátu to neprosadila Adéla Šípová zvolená za Piráty.

„Pokud v zákoně bude povinný souhlas obcí, nepostaví stát nikdy nic,“ uvedla nezařazená senátorka Daniela Kovářová.

„S právem veta by nebylo možné vybudovat cokoli,“ varoval senátory před možným právem veta obcí také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zájem obcí nemůže podle ministerstva průmyslu a obchodu převýšit zájem státu a nemůže zneužívat princip „not in my backyard“ – tedy jsem pro, ale nesmí to být u mě na dvorku či za humny.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) chce prověřit čtyři možná místa pro budoucí úložiště, z toho dvě na Vysočině – Horka a Hrádek. Třetí zvažovaná lokalita Janoch je u jihočeského Temelína, čtvrtá Březový potok na Klatovsku.

Prodloužení ochrany uprchlíkům z Ukrajiny

Senát schválil prodloužení dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, až do konce března 2025.

Novela lex Ukrajina také zkracuje dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování na nejvýše 90 dnů, platit to přitom začne od září příštího roku. Nyní mohou v bezplatném nouzovém ubytování uprchlíci před Putinovou válkou bydlet nejvýše 150 dnů. Výjimku mají zranitelné osoby, které tuto možnost zatím mají bez omezení.

Části uprchlíků se přitom od ledna budou při výpočtu humanitární dávky zohledňovat vyšší náklady na bydlení, podpora se jim tak zvedne. Dětem, lidem nad 65 let či invalidům by úřad práce měl započítávat proti dnešku dvojnásobnou částku. V evidovaném bytě by jim při stanovení dávky uznal 6 tisíc místo 3 tisíc korun na měsíc, jinde pak 4800 místo 2400 korun na měsíc. Počítá s tím nařízení, které ve středu schválila vláda.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu také naznačil, kde by uprchlíci z Ukrajiny mohli najít také práci. „Sociální služby jsou jako jiné obory v situaci, kdy chybí lidské zdroje... Jedním z možných řešení, na kterém pracujeme a snažíme se cíleně vytipovávat a oslovovat lidi z řad ukrajinských uprchlíků, kteří by mohli pracovat ve zdravotních a sociálních službách. To dneska vidíme jako největší rezervoár lidí, kteří by mohli poměrně rychle doplnit chybějící stavy. Samozřejmě narážíme ale na problém vzdělání, případně otázku jeho uznávání a zároveň na jazykovou bariéru. I na tom se snažíme pracovat,“ uvedl Jurečka po jednání vlády.

Válek si od změny zákona slibuje spravedlivou distribuci léků do lékáren

Senát hladce schválil i změnu zákona, od níž si ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slibuje omezení výpadků dostupnosti léků. Novela má uložit výrobcům povinnost poskytovat léčivý přípravek ještě až dva měsíce po přerušení nebo ukončení dodávek.

„Jedná se o zákon, kterým chceme dostat léky do všech lékáren,“ řekl Válek při předchozím jednání o zákonu ve Sněmovně.

„Zákon nezajistí výrobu léků, ale jejich spravedlivou distribuci,“ uvedl ministr. Přijatý zákon výslovně zakáže, aby byly některé lékárny zvýhodňovány při distribuci oproti jiným.

Návrh zakotvit právo být „offline“ žije

Na závěr jednání senátoři rozhodli, že se dál budou zabývat návrhem senátorky Jitky Chalánkové, aby do ústavního pořádku bylo zakotveno právo zůstat „offline“ a platit v hotovosti. O to druhé se snažila již jednou, kdy její návrh senátoři smetli.

Tentokrát návrh zamítnout iniciativu Chalánkové, který podal senátor Václav Láska, neprošel, a tak ho bude moci senátorka, kterou příští rok čeká obhajoba mandátu na Prostějovsku, propagovat i ve volebním roce.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...