Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Senát odmítl „zapomenout“

Česko

Plzeňská práva řeší skandál - Fakulta má nového šéfa, bývalého studenta Pospíšila

I včerejší bouřlivé jednání akademického senátu ukázalo hluboké rozdělení plzeňské právnické fakulty. Po škole kolovaly protichůdné petice: za rezignaci dosavadního vedení i na jeho podporu.

PLZEŇ Právnickou fakultu v Plzni, otřesenou velkým plagiátorským skandálem, má zachránit její absolvent, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Po páteční rezignaci jednoho z aktérů skandálu, děkana Jaroslava Zachariáše, včera složili funkce také zbylí dva, proděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl.

Pospíšil se označil za „krizového manažera“, který povede fakultu nanejvýš rok. Funkcí ho pověřil rektor Západočeské univerzity Josef Průša, včera tento postup jednomyslně schválil fakultní senát.

„Je klíčové udělat audit fakulty,“ řekl Pospíšil. Nechtěl zatím uvést, koho si vybere jako proděkany. Podle informací LN nabídku dostali spoluzakladatel fakulty a její první děkan Vladimír Balaš nebo autor připravovaného obchodního zákoníku Bohumil Havel. Funkci naopak odmítl Petr Bezouška, který celou plagiátorskou aféru odhalil.

Případ otevřely LN před deseti dny zjištěním, že proděkan Tomažič slovo od slova opsal desítky stran ve své dizertaci. Jeho školitelem byl přitom druhý proděkan Kindl a oponentem děkan Zachariáš - i jeho posudek byl přitom plagiátem. Další pátrání ukázalo, že ve fakultní knihovně chybí 35 dalších dizertačních prací; jejich obsah bude nyní prověřovat kontrola z rektorátu. Fakulta měla přitom kvůli nepřesvědčivým vědeckým výsledkům potíže udržet si akreditaci. Komise ministerstva školství sem koncem října přijede na hloubkovou kontrolu. Plzeňská škola - jako jediná z tuzemských právnických fakult - loni přijala přes 80 studentů bez přijímacích zkoušek, především ze soukromé vysoké školy v Karlových Varech.

Na včerejším bouřlivém jednání akademického senátu zazněly další příklady neprůhlednosti. Plzeňský krajský soudce Pravoslav Polák, který zde přednáší trestní právo, například prohlásil: „Z mé studijní skupiny mizeli problémoví studenti. Později jsem je potkával - a zkoušky z trestního práva už získali od někoho jiného.“

I včerejšek ukázal hluboké rozdělení fakulty. Proděkana Kindla vyprovázel potlesk studentů a transparent na jeho podporu. Po škole kolovaly protichůdné petice: za rezignaci dosavadního vedení i na jeho podporu. Několik studentů kritizovalo „medializaci“ případu.

Někteří známí právníci - například Václav Henych z ministerstva vnitra, člen senátu plzeňské fakulty - vyzývali k tlusté čáře za celou aférou.

Smířlivou náladu zastavil jiný plzeňský pedagog, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa: „Nejsem spokojen, že hlavním motivem diskuse je heslo,Zapomeňme‘. Nehledejte příčinu potíží v médiích, problémy jsou na této škole. Nejsme ve společnosti s ručením omezeným, ale na veřejné vysoké škole a veřejnost má právo vědět, co se tady děje. Když řekneme,Už o tom nemluvme‘, pak se nepoučíme a chyby budeme opakovat.“

Pověřený děkan Pospíšil s ním okamžitě souhlasil. Svou zdrženlivost vysvětlil tím, že zatím nemá od akademického senátu řádný mandát.

Všichni tři členové bývalého vedení zůstávají na fakultě jako pedagogové, vesměs jako vedoucí kateder. Bývalý děkan Jaroslav Zachariáš dosud vede ústav státu a práva, vedení Akademie věd ČR však žádá jeho odchod. Milan Kindl kandiduje do představenstva České advokátní komory.

Autor: