Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je tu petice proti potratům. Senátoři ale hájí právo ženy rozhodovat o sobě

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Petici proti potratům a za přijetí ústavního dodatku, že každý má právo na život od početí do přirozené smrti, mají na stole senátoři. „Dopředu mohu říci, že náš postoj bude negativní k tomu, protože právo ženy rozhodovat o sobě, o svém těhotenství je podle mého názoru právem nezadatelným,“ řekl iDNES.cz Roman Kraus, šéf zdravotního výboru Senátu, který petici projedná v úterý.
  13:25aktualizováno  14:05

Nechce předjímat výsledek hlasování celého výboru, ale vzhledem k tomu, že jsou tam všichni lékaři, tak si myslí, že výsledek jednání je pravděpodobný. „Náš zákon, který to řeší, je všeobecně přijímán, a mně to přijde, to zakazování přerušení těhotenství, špatně,“ uvedl senátor.

„Je to odborná věc. My už dnes máme tak dobré vyšetřovací metody, že úplně v časném těhotenství řádově několika málo týdnů dokážeme říci, že to budoucí děťátko, pokud by bylo donošeno, tak bude těžce poškozené zdravotně. Těch prvních zhruba dvanáct týdnů to ještě není organismus jako takový, ale oplodněné vajíčko ve stadiu určitého vývoje,“ odmítl požadavky petice šéf zdravotního výboru Senátu Roman Kraus.

Zákaz potratů nic neřeší. Dopady na společnost jsou obrovské, říká Šimetka

„Moje doporučení bude to odmítnout. Zákaz potratů nic neřeší, pouze je přesouvá do nějakého ilegálního prostředí,“ řekl iDNES.cz senátor Ondřej Šimetka z ODS, který je zpravodajem k protipotratové petici. „Dopady na zdraví žen i na společnost jsou obrovské. Koneckonců to můžeme vidět na polském příkladě,“ uvedl Šimetka.

„Od roku 1957, kdy byl legalizován chirurgický umělý potrat, bylo v českých zemích tímto drastickým způsobem usmrceno téměř 3,3 milionu dětí. Denně je takto u nás zabíjeno přibližně šedesát dětí. Proto vás žádáme, abyste iniciovali změnu ústavy tak, aby život každého člověka byl u nás ústavou chráněn od početí do přirozené smrti. Navrhujeme změnu Listiny základních práv a svobod tak, aby čl. 6 odst. 1 zněl: (1) Každý má právo na život od početí do přirozené smrti,“ píše se v petici, kterou podepsalo 14 tisíc lidí.

Pochod odpůrců potratů narazil na zastánce práv žen

Členkou petičního výboru je i gynekoložka Xenie Preiningerová, která je spolupracovnicí Hnutí pro život. To v dubnu v Praze uspořádalo pochod odpůrců potratů, při němž se opakovaně střetli se zastánci práva ženy rozhodovat o svém těhotenství.

Petici už odmítl sociální výbor, který přijal usnesení, že nesouhlasí s obsahem petice a že naopak podporuje stávající legislativu, podle níž je je interrupce v České republice legální a stanovuje podmínky jejího provedení.

„Výbor upozorňuje na to, že návrh nerespektuje právo ženy, která má sama rozhodovat o svém těle. Prosazováním zákazu interrupcí petice nebere v potaz společenské, sociální, ale i zdravotní a další aspekty, které vedou ženy k interrupcí,“ píše se v usnesení výboru pro sociální politiku Senátu.

Peticí se bude zabývat ještě ústavně-právní výbor Senátu a poté i celá horní komora parlamentu, ale už nyní je zřejmé, že pokus odpůrců potratů je v Česku omezit podobně, jako jsou omezeny třeba v Polsku, bude marný.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!