Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Senát kývl na zákon, který má učitelům zaručit 130 procent průměrné mzdy

Ministr školství Mikuláš Bek. (16. května 2023) foto: ČTK

Senát kývl na novelu školského zákona, která má učitelům zaručit, že budou mít od příštího roku ze zákona plat 130 procent průměrné mzdy. Ve Sněmovně to prosadili koaliční poslanci, ale nestanovili jasně, v porovnání s čím se má 130 procent určovat. Ministr školství Mikuláš Bek uhájil to, aby Senát schválil zákon ve znění přijatém poslanci.
  7:09aktualizováno  12:42

Pro hlasovalo 40 ze 62 přítomných senátorů a zákon tak dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Místopředseda klubu senátorů ODS a TOP 09 Jan Grulich ve středu avizoval, že bude podán návrh v souladu s původní vládní předlohou, která předpokládala stanovování objemu peněz na platy pedagogů na nejméně 1,404násobek průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v Česku vždy za předminulý rok. Návrh připravil jeho kolega Tomáš Třetina, ale nakonec se o něm ani nehlasovalo, protože byla novela přijata v podobě schválené Sněmovně,

„Zdá se, že jsme upřeli pozornost jen na výši platu,“ postěžoval si před tím v Senátu Bek. Žijeme v ekonomicky těžko předvídatelné době, uvedl. Budeme-li platy odvozovat od prognóz, vždy je lze zpochybnit, řekl ministr. „Budu podporovat verzi, která přichází ze Sněmovny,“ řekl Bek senátorům. A po tříhodinové diskusi získal podporu pro svůj názor.

Ministr připustil, že při výpočtu podle dat za předminulý rok by podle podoby zákona přijaté poslanci s ohledem na inflaci mohli mít učitelé mzdy reálně kolem 115 procent průměru. Senátory vyzval k doplnění valorizačního mechanismu do zákona tak, aby zajistil platy učitelů ve výši 130 procent průměrné mzdy, předseda školských odborů František Dobšík.

Novela školského zákona má zavést pozici provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a systém uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvou let podporovali začínající kolegy. Předloha dále umožní učit po omezenou dobu tří let na druhých stupních základních škol a na středních školách i bez učitelské kvalifikace.

21. dubna 2023