Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Po 12 letech v takové funkci začne člověk „doutnat“, hájil Baumruk změnu v ČT

Bývalý předseda Rady ČT Jiří Baumruk při veřejném slyšení kandidátů do rady veřejnoprávní televize foto: Kancelář Senátu

Vybírat šest nových členů Rady České televize začala horní komora parlamentu. Senátorům se představí téměř pět desítek kandidátů, o nichž budou hlasovat na schůzi 29. listopadu. Zájem o místo v radě mají třeba bývalý šéf ČT i televize Óčko a exministr kultury Jiří Balvín či exsenátor a bývalý velvyslanec v USA, Izraeli a Velké Británii Michael Žantovský.
  13:55aktualizováno  16:00

Jako první z kandidátů vystoupila bývalá poslankyně za Věci veřejné Lenka Andrýsová, která nyní pracuje na Dánském velvyslanectví.

„Tím, že mám ekonomické vzdělání, zajímá mě hlavně ekonomická stránka. Musíme hledat úspory v rozpočtu ČT,“ řekla v Senátu Andrýsová. Chtěla by změnit financování některých televizních kanálů.

Jako příklad uvedla ČT sport a inspiraci dánskou televizí, kde si diváci za sportovní kanál musí zaplatit měsíční poplatek. Navrhovala také spojit zpravodajské portály České televize a Českého rozhlasu.

Balvína překvapila výměna Dvořáka v čele ČT

„Česká televize plní tu službu výborně. Na ČT můžeme být hrdí, i když se nám něco nemusí líbit,“ prohlásil Balvín. Jako úspěch zmínil vznik nových programů ČT D a ČT Art.

„Pro mě volba nového ředitele byla překvapením,“ řekl Balvín. Očekával, že pozici šéfa televize si udrží Petr Dvořák. Nový ředitel ČT Jan Souček to podle něj bude mít velmi těžké. „Bez úpravy financování to je neudržitelné,“ prohlásil Balvín.

Po něm se jako kandidát představil bývalý předseda Rady ČT Jiří Baumruk. Na otázku, zda se podle něj mají zvyšovat koncesionářské poplatky, odvětil, že se nezvyšovaly asi patnáct let, ale na druhou stranu přibyly další programy ČT a je třeba přemýšlet, zda je televize skutečně potřebuje.

„Neřekl bych, že teď je na prvním místě zvýšení poplatků,“ řekl nakonec Baumruk.

„Přece jen po dvanácti letech v takové funkci člověk ne snad vyhoří, ale začne doutnat,“ podpořil na rozdíl od Balvína změnu v křesle šéfa ČT.

Další bývalý člen rady Luboš Beniak uvedl, že Česká televize je ve velmi dobré formě, zároveň má dost prostoru pro zlepšování. Postrádá průběžné zvyšování koncesionářských poplatků v čase, řekl. Podpořil záměr nevázat poplatek na televizor, ale na možnost příjmu i prostřednictvím počítače, telefonu nebo tabletu.

Kdo má zájem být v Radě České televize

Vystoupili v úterý

Andrýsová Lenka, Balvín Jiří, Baumruk Jiří, Bednář Luděk, Beniak Luboš, Brabec David, Brozda Petr, Dekoj Antonín, Dvořák Pavel, Fištejn Jefim, Hejkalová Markéta, Horváthová Jana, Chmel Denčevová Ivana, Jirušek David, Kaderka Michal, Kaplický Fuchsová Eliška, Kodetová Soňa, Koleček Michal, Kopecký Čestmír, Králík Jiří, Lidinská Miluše, Suchan Pavel

Mají vystoupit ve čtvrtek

Bezouška Martin, Maier Tomáš, Medek Richard, Mikuláštík Jan, Zdílna Stanislav, Nevtípil Pavel, Padevět Jiří, Procházka Jan, Procházková Barbora, Převrátil Martin, Sedláčková Veronika, Soukupová Markéta, Machart Kamil, Svačina Jan, Šimerda Tomáš, Šmejkal Marek, Tesař Ivan, Vadas Martin, Vandas Martin, Venclík Vlastimil, Volek Jaromír, Voráč Jiří, Mrzena Jan, Žantovský Michael, Doktor Martin

Senátorům se jako kandidáti představí i další bývalý předseda Rady ČT Jan Mrzena, dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice a nyní sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor, který už v Radě ČT působil, televizní a filmový producent Čestmír Kopecký či scenárista a režisér Vlastimil Venclík.

O místo v radě usilují rovněž filmová producentka Eliška Kaplický Fuchsová, spisovatel Jiří Padevět, publicista Jefim Fištejn, dokumentarista Martin Vadas či moderátorka Veronika Sedláčková.

Zájem má i vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo

A ve čtvrtek dopoledne mezi kandidáty do Rady ČT vystoupí i Pavel Nevtípil, bývalý policista a vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo, kterého navrhl zapsaný spolek World Elite Shooting Association.

Kandidáty mohly navrhovat výhradně organizace s nejméně desetiletou historií, tedy ne nově založené, třeba i účelově jako dosud. Právo nominovat mají organizace představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy.

Při veřejném slyšení bude mít každý z kandidátů pět minut na své představení a deset minut se ho budou moci ptát senátoři. Horní parlamentní komora má v osmnáctičlenné radě obsadit tři nově vzniklá křesla v radě a vybrat i další tři radní na místa, která se uvolní nejdříve. Rada ČT například schvaluje rozpočet veřejnoprávní televize nebo volí generálního ředitele.

Ve Sněmovně se o změnu zákona o České televize a Českém rozhlasu dlouho přetahovala vláda s opozicí, která pětikoalici obviňovala, že si chce pohlídat volbu nového ředitele ČT, a tak účelově mění zákon, aby nově dostal šanci vybrat třetinu členů Rady ČT i Senát.

Nakonec se politici dohodli na platnosti změny až od října letošního roku a nového ředitele televize, dosavadního šéfa brněnského studia ČT Jana Součka, zvolila rada ještě v původním složení.