Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Senát schválil záchranu

Česko

Novému prezidentovi USA úspěšně prošel Senátem záchranný plán za 838 miliard

WASHINGTON/PRAHA Prezident Barack Obama má za sebou první velké vítězství v americkém Kongresu. Senát schválil jím navržený plán na záchranu ekonomiky ve výši 838 miliard dolarů.

Senát se nyní bude muset dohodnout se Sněmovnou reprezentantů na jednotné verzi plánu. Ta již minulý týden tento „balíček“ schválila ve výši 819 miliard. Očekávají se dlouhé rozhovory, které budou zřejmě trvat po zbytek týdne. Vyústí v kompromisní návrh, který schválí obě komory. Prezident ho chce podepsat nejpozději 16. února.

Obamův plán počítá s masivními daňovými úlevami i štědrým utrácením ze strany vlády. Na infrastrukturu a další projekty, které mají za cíl přinést nová pracovní místa, má tak jít přes 350 miliard dolarů. Dalších 275 miliard pak má vláda nechat v kapsách daňových poplatníků v podobě dočasných daňových úlev. Další peníze mají jít do investic na rychlé internetové připojení a obnovitelné zdroje energie.

Senát pak ve své verzi mírně navýšil daňové úlevy a snížil přímé vládní výdaje. O čtyřicet miliard dolarů se například snížila částka, která měla jednotlivým státům pomoci „zalepit“ díry v jejich rozpočtech. Senátoři také odmazali šestnáct miliard určených na stavbu nových škol.

Dalších 78 procent financí z „balíčku“ pak má vláda mít k dispozici během prvních dvou let od jeho schválení.

Další miliardy bankám i majitelům domů Americká vláda včera také představila inovovaný plán na záchranu bankovního sektoru. Ministerstvo financí využije 350 miliard dolarů, které zbývají z původního Bushova záchranného plánu, k dalšímu očištění bank od špatných aktiv a ke stabilizaci finančního sektoru.

Peníze kromě federálních půjdou podle představ ministra financí Timothyho Geithnera i ze soukromých zdrojů. Nový „Plán finanční stability“ tak počítá nakonec s injekcí finančnímu systému ve výši až jednoho a půl bilionu dolarů. Vláda na vykupování „toxických“ aktiv bank založí fond na základě partnerství veřejného a soukromého sektoru, který dostane na začátku pět set miliard dolarů. „Nyní jsou poškozeny klíčové části našeho finančního systému,“ řekl při představování plánu ministr financí Timothy Geithner. Podle něj je možné, že fond získá nakonec až jeden bilion dolarů.

Další část programu chce ministerstvo financí zaměřit na uvolnění trhu se spotřebitelskými a studentskými půjčkami. Plánuje i další přímou pomoc největším americkým bankám. Padesáti miliardami pak chce pomáhat majitelům domů, kterým hrozí kvůli nesplácení hypotéky ztráta bydlení.

***

Vláda nechá občanům 275 miliard v podobě dočasných daňových úlev

1,5 bilionu dolarů, které mají spasit Ameriku

838 miliard - Tuto sumu včera schválil americký Senát. Plán prezidenta Baracka Obamy a jeho týmu spočívá převážně v daňových úlevách, počítá se ale i s přímou finanční podporou pro lidi s nejnižšími příjmy. Zhruba do dvou let by díky stimulačnímu plánu mohly podle Obamových představ v USA vzniknout tři až čtyři miliony pracovních míst.

700 miliard - První porci státní pomoci ochromené americké ekonomice protlalčil v Kongresu už na podzim minulý prezident George Bush. Tyto peníze byly určeny přímo na kapitálový vstup do postižených finančních institucí. Zatím byla utracena zhruba polovina. Zbývajících 350 miliard dolarů má být podle včera zveřejněného plánu použito na půjčky pro spotřebitele a malé podniky. Zvažuje se i další podpora půjček v řádu stovek miliard dolarů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!