Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát znovu vede Vystrčil. Nováčky ve vedení jsou Drahoš a Czernin

Česko

  10:44aktualizováno  15:31
Poprvé v novém složení se sešel Senát, který si na volí své vedení. Šéf Senátu Miloš Vystrčil post obhájil, neměl protikandidáta. „Budu dělat všechno pro to, aby Senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva, svobody a která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,“ řekl před volbou.

V tajné volbě Vystrčil získal 73 hlasů od 80 senátorů, kteří se zúčastnili volby. Dva hlasy byl neplatné. Ve volbě neměl soupeře.

Místopředsedy Senátu byli v tajné volbě zvoleni Jiří Drahoš, jenž bude i prvním místopředsedou, jak oznámil Vystrčil, dále Jiří Oberfalzer, Tomáš Czernin a Jitka Seitlová. Oberfalzer dostal v tajné volbě 69 hlasů od 80 hlasujících, Drahoš 67, Czernin 64 a Seitlová 63 hlasů.

Drahoš v pozici v prvního místopředsedy nahradí Jiřího Růžičku, který místo něj vede školský výbor. Nováčkem mezi místopředsedy Senátu je i Tomáš Czernin z TOP 09. Obsadil křeslo po Janu Horníkovi, který neobhájil mandát na Karlovarsku.

Na začátku jednání, po hymně České republiky, složili noví senátoři slib. Jeho text přečetl Jan Paparega, který byl zvolen v senátním obvodu Most za uskupení ProMOST a vstoupil do senátního klubu ODS a TOP 09. Slib pak nově zvolení senátoři složili do rukou Seitlové.

Senátoři pak zvolili vedení výborů a komisí. Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu nově předsedá Miroslav Plevný za STAN. Dosavadní šéf tohoto výboru Vladislav Vilímec za ODS vede výbor pro záležitosti Evropské unie. Jeho nynější předseda, senátor za David Smoljak se stal předsedou senátní komise pro sdělovací prostředky po Václavu Chaloupkovi, který letos senátorský mandát neobhájil.

Ústavně-právní výbor nadále povede Tomáš Goláň, výbor pro zdravotnictví Roman Kraus (oba ODS). Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí bude dál řídit Zbyněk Linhart (za STAN a SLK), lidovcům zůstalo předsednictví výboru pro sociální politiku pro Miluši Horskou. V čele výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost zůstal nadále nezávislý senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Staronovým předsedou mandátového a imunitního výboru je sociální demokrat Petr Vícha.

Nejsilnější senátní klub ODS a TOP 09 má nyní 36 členů. Zmenšil se klub Starostové a nezávislý, který má 18 členů. V klubu KDU a nezávislí je nyní 12 členů, po 6 v klubech ANO a ČSSD i SEN 21 a Piráti. Nezařazení do klubů zůstávají tři senátoři - Pavel Fischer a dvě nové senátorky Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová.

Mohlo by vás zajímat