S jeho vydáním k trestnímu stíhání dnes souhlasil Senát. Hlasy 41 z 68 přítomných senátorů žádosti protikorupční policie vyhověl. Lajtoch své vydání nepodpořil, hlasování se zdržel.
KDO JE SENÁTOR LAJTOCHSenátor a přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) Narozen: 11. 12. 1953 v Přerově Vzdělání: vyučen spojovým mechanikem; Střední průmyslová škola elektrotechnická v Olomouci (1979); Vysoká škola dopravy a spojů v Žilině (1985) Současná funkce: senátor (od roku 2007), místopředseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí; primátor Přerova (od října 2006) Stranická příslušnost: ČSSD (od roku 1995) Zaměstnání: spojový mechanik a projektant na Okresní správě spojů v Přerově (1972 až 1983); tajemník okresního výboru Socialistického svazu mládeže (OV SSM) se zodpovědností za úsek pracující mládeže (1984 až 1987); vedoucí plánovacího a finančního odboru na národním výboru v Přerově (1988 až 1998); místostarosta Přerova (1998 až 2006) Rodina: ženatý; dvě dcery |
Své stíhání pokládá za nezákonné, vidí za ním snahu postihnout člena horní komory parlamentu. Policie podezírá Lajtocha ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci veřejného činitele, spáchané ve spolupachatelství.
Kromě přerovského primátora chce stíhat dalších 12 osob.
Poukázala na to předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová; nedovede si představit, že by se senátor zbavil odpovědnosti díky své imunitě. Lajtochovo vydání navrhla, neboť podle ní nesouvisí s jeho senátorským mandátem. Stejné stanovisko měli například předseda senátorů ČSSD Petr Vícha nebo šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl, podle nichž jen vyšetření kauzy může Lajtocha očistit.
Naopak Vladimír Dryml (ČSSD) a Petr Pakosta (ODS) za policejní žádostí viděli politickou motivaci, kterou naznačoval i Lajtoch. "Kladu otázku, jestli by žádost přišla, kdyby pan Jiří Lajtoch nebyl senátor. Podle mého ne," řekl Pakosta.
Proti Lajtochově vydání byli pouze tři senátoři ODS, Vladimír Dryml z ČSSD a Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Spolu s Lajtochem se hlasování zdrželo dalších 21 členů horní komory, 11 z ODS a zbylých deset z ČSSD.
Předražené zakázky
Policie požádala o primátorovo vydání kvůli takzvaným vícepracím na obou stavbách. Lajtoch vinu odmítá, podle něho byly tyto vícepráce standardně odsouhlaseny v komisích i na radě. "Poté teprve byla uzavřena smlouva jako dodatek ke smlouvě a teprve poté byla prováděna fakturace. Necítím žádnou vinu, myslím, že k žádnému zločinu sjednání výhody nedošlo," uvedl.
"Konstrukce mého obvinění je po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná," uvedl Lajtoch s poukazem na stanovisko advokáta Tomáše Sokola. Podle něj je Lajtoch stíhán podle zákoníku platného od loňského roku za činy, kterých se údajně dopustil v letech 2008 a 2009. Předseda senátního ústavně-právního výboru a bývalý žalobce Miroslav Antl (za ČSSD) namítl, že státní zástupce může kvalifikaci trestného činu změnit.
Pozastavil se nad tím, že Lajtoch ani Sokol ještě nepožádali státního zástupce o přezkoumání policejního postupu.
O VYDÁNÍ PŘEROVSKÉHO PRIMÁTORA ŽÁDALA PROTIKORUPČNÍ POLICIE |
Lajtoch také uvedl, že stíhání 12 dalších údajných spolupachatelů zatím policie nezahájila. "Mám dobré důvody si myslet, že nejde o trestní stíhání jako takové, ani o to, jestli to bude podle práva, ale výhradně o mě," uvedl Lajtoch. Podle něj je "podivná a zřejmě i protiprávní konstrukce" policejního podezření vybudována proto, "aby mohl být trestně stíhán senátor". Myslí si, že pokud by nebyl senátorem, policie by o jeho stíhání ani neuvažovala.
Senátor o své vydání nepožádal, neboť si nemyslí, že se v trestním stíhání očistí. "Nepamatuji případ, že by skončení trestního stíhání jinak než odsouzením vedlo k jednoznačnému závěru veřejného mínění, že stíhaný byl nevinný. Donekonečna začnou spekulace, kdo dal komu jaký pokyn a jak jsem to politicky ovlivnil. Takže na očištění nevěřím," dodal. S Lajtochovými pochybnostmi o postupu policie se ztotožnila také většina členů senátního imunitního výboru, který v úterním tajném hlasování na rozdíl od dnešního kladného stanoviska celé horní komory senátorovo vydání nedoporučil. Jak uvedla Paukrtová, pro vydání Lajtocha byli čtyři členové výboru, čtyři byli proti a čtyři se hlasování zdrželi.
Přerovský domov pro seniory byl otevřen v září 2008 přestavbou základní školy v ulici Optiky. Jeho cena se proti plánu zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Prověrky antimonopolního a Nejvyššího kontrolního úřadu žádné pochybění neodhalily. Od antimonopolního úřadu město ale letos dostalo pokutu 90.000 korun kvůli výběru dodavatele na stavební úpravy zimního stadionu. Proti pokutě se radnice odvolala, rozhodnutí dosud nepadlo.
Lajtoch je sedmým senátorem, kterého horní komora vydala k trestnímu stíhání. Celkem projednávala 12 žádostí o vydání.