Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Senát zakázal „waterboarding“

Česko

Kongres USA schválil zákon zakazující CIA používat při výsleších simulované topení a psy. Bush ho chce vetovat.

WASHINGTON/PRAHA Simulované topení neboli „waterboarding“, oblíbená mučicí metoda španělské inkvizice a Rudých Khmerů, musí zmizet z rejstříku „donucovacích prostředků“ CIA. To alespoň požadují obě komory amerického Kongresu, které schválily speciální zákon zakazující waterboarding a sedm dalších sporných výslechových metod. Mimo jiné svlékání zajatců do naha, elektrické šoky, zastrašování psy nebo fingovanou popravu. Sněmovna reprezentantů, které dominují demokraté, schválila zákon už v prosinci. V Senátu narazil na větší problémy a prošel teprve ve středu. Tedy necelý týden poté, co šéf CIA Michael Hayden přiznal, že vyšetřovatelé vymohli právě simulovaným topením přiznání na třech nejvýznamnějších podezřelých z terorismu. I v Senátu, kde dopadlo hlasování 51 pro ku 45 proti, zvedli pro zákon ruce převážně demokraté. Při absenci obou demokratických prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Baracka Obamy se k nim ovšem přidalo i několik republikánů v čele s navrhovatelem zákona Chuckem Hagelem.

Naopak vietnamský veterán a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát John McCain, který poznal mučení na vlastní kůži a tzv. „waterboarding“ mnohokrát odsoudil a označil za nelegální, poněkud překvapivě zvedl ruku proti zákonu. „Velmi jasně jsem řekl, že waterboarding je mučení a je nelegální, ale neomezím CIA pouze na metody povolené vojenským polním manuálem,“ zdůvodnil své rozhodnutí McCain, podle něhož je konkrétně simulované topení nelegální už nyní. To však nic nemění na tom, že jej a další „důraznější výslechové metody“ CIA používala při výslechu nejdůležitějších podezřelých z terorismu. Přiznal to jak Hayden, tak Steven Bradbury z ministerstva spravedlnosti. Oba však zároveň zavrhli vyšetřování použití této nezákonné výslechové metody. Bílý dům následně odmítl zaručit, že už ji zpravodajská služba nebude používat. A Bushův mluvčí Tony Fratto Kongresu vzkázal: „Části zákona jsou neslučitelné s efektivním získáváním zpravodajských informací.“

George W. Bush tedy zákon vetuje, a jelikož Kongres nedá dohromady dvě třetiny potřebné pro přehlasování jeho veta, zákaz nevstoupí v platnost. Vyšetřovatelé CIA tak ani nadále nebudou svázáni pravidly, která pro americkou armádu platí už od roku 2006 a jejichž cílem bylo především zabránit excesům známým z věznice Abú Ghraíb.

Autor: