Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Senát schválil zpřísnění podmínek předčasného důchodu i zpomalení růstu penzí

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s premiérem Petrem Fialou při jednání vlády 15. února 2023 foto: Úřad vlády ČR

Senát schválil vládní návrh zpřísňující pravidla odchodu do předčasného důchodu a zpomalující řádné valorizace penzí. Pro bylo 51 ze 62 přítomných členů. Potvrdit změnu ještě musí prezident Petr Pavel. Opozice chce novelu napadnout u Ústavního soudu. ANO již také vyhlásilo, že když bude v příští vládě, zruší kroky, které negativně dopadají na důchodce.
  9:49aktualizováno  15:11

Předčasný důchod má být možný tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

Kromě zpřísnění pravidel pro předčasné penze se vláda rozhodla sáhnout do pravidel zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018.

Návrh počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka po schválení návrhu ve Sněmovně řekl, že je třeba, aby dnešní mladá generace převzala větší míru osobní odpovědnosti za to, jakou budou mít jednou životní úroveň, až půjde do penze, a nespoléhala jen na penzi, kterou získá od státu.

Nová pravidla týkající se důchodů by podle vlády měla platit většinou už od letošního září. A to v případě, že Senát novelu schválí a prezident Petr Pavel podepíše do konce měsíce.

Senát jednal o pravidlech volby do Rady ČT

Senát už před tím jednal o pravidlech pro nominace na členy rad České televize a Českého rozhlasu, v nichž bude podle nedávno přijaté novely nově obsazovat třetinu míst.

Do konce roku má obsadit tři nově vzniklá místa v Radě České televize, která tak bude mít 18 členů. Návrhy budou moci podle návrhu pravidel předkládat od října organizace senátní volební komisi, adepty pak před schvalováním horní parlamentní komorou projedná senátní komise pro sdělovací prostředky.

Autor: