Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senátora Dienstbiera by mohl nahradit jeho syn, zvažuje ČSSD

Česko

  10:24
PRAHA - Jiří Dienstbier mladší by mohl kandidovat v doplňujících volbách do Senátu na Kladensku. Údajně o tom uvažují někteří sociální demokraté. Volby, které rozhodnou o nástupci zesnulého Jiřího Dienstbiera staršího, proběhnou 18. a 19. března.

Jiří Dienstbier mladší. foto: ČTK

Informaci přinesl deník Právo.

Lidé podepusují kondolenční listinu

První podpisy na kondolenční listině k úmrtí Jiřího Dienstbiera v sídle Senátu se objevily už ve ve středu dopoledne. S předstihem se podepsali velvyslanci působící v Praze během úterního setkání s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Dnes byl prvním podepsaným ředitel kanceláře Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Praze Peter Barton. Kondolenční listiny jsou připraveny v recepci u vchodu z Valdštejnského náměstí. Svou soustrast budou moci lidé svými podpisy vyjádřit ve středu a ve čtvrtek od 09:00 do 17:00, v pátek od 08:30 do 10:30.

Dienstbier mladší uvedl, že takové záležitosti rozhodně nechce řešit do pátku, kdy se koná poslední rozloučení s jeho otcem.

O doplňujících volbách rozhodl v úterý prezident Václav Klaus. Pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská většinu, postoupí první dva nejúspěšnější do druhého kola 25. a 26. března.

Dienstbierovým úmrtím ztratila ČSSD v Senátu absolutní většinu 41 hlasů. Má v současnosti přesně polovinu z nynějšího celkového počtu 80 senátorů. Senátoři jsou na rozdíl od poslanců voleni podle většinového systému, nemají proto náhradníky.

Dále čtěte:

Strany v Kladně už vybírají své kandidáty. O hlasy voličů v doplňovacích volbách by se mohl znovu ucházet kladenský primátor a Dienstbierův někdejší neúspěšný protikandidát z roku 2008 Dan Jiránek (ODS). Postaví se mu možná jeho náměstek na radnici a lídr kladenské ČSSD Zdeněk Syblík, o kterém sociální demokraté vedle Dientsbiera mladšího uvažují.

Jiří Dienstbier sleduje v Lidovém domě volby do senátu a zastupitelstev 23. 10. 2010

Jedenačtyřicetiletý Dienstbier byl pražským lídrem ČSSD v podzimních komunálních volbách. Přes jeho ostré protesty straničtí kolegové uzavřeli koalici s ODS. O víkendu neuspěl v souboji o šéfa pražské ČSSD.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...