Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Senátoři nechtějí rušit poplatky

Česko

  17:39
PRAHA - Poplatky u lékaře by mohly už od 1. dubna přestat platit děti do 18 let. Ochranný limit na výdaje ve zdravotnictví by jim i seniorům nad 65 let měl klesnout na polovinu, tedy na 2500 korun. Shodl se na tom Senát. Zákon s tímto zněním vrátil do sněmovny, kde levice prosadila úplné zrušení poplatků. K přijetí původního záměru a úplnému odbourání placení je v dolní komoře potřeba nejméně 101 hlas.

Senátoři Alexandr Vondra (ODS) a Václav Jehlička (KDU-ČSL) na schůzi Senátu. foto: ČTK

Pro zrušení poplatků pro děti a pro snížení limitu hlasovalo 74 ze 77 přítomných senátorů. Proti byl jen bývalý ministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek (ODS). Dva sociální demokraté se zdrželi. Julínek nepodpořil jako jediný ani záměr své nástupkyně v ministerském křesle Daniely Filipiové (ODS), která s osvobozením dětí do 18 let od poplatků a snížením limitu na polovinu přišla. K záměru se naopak přiklonilo 74 senátorů.

Rath: Neúčinnost poplatků dokazuje výsledek voleb
K hlasování horní komora přikročila po zhruba pětihodinové debatě o komunistické novele s úplným odbouráním poplatků, které ve sněmovně loni v prosinci prosadili spolu s komunisty sociální demokraté. Levicoví senátoři rušení hájili a tvrdili, že pro ně budou hlasovat. Nakonec téměř všichni podpořili omezení placení.

Podle senátního znění novely by neměly od dubna platit u lékaře děti do 18 let. Ostatní poplatky jako za pobyt v nemocnici či za pohotovost by ale dál hradily. Limit by jim klesl na 2500 korun. Stejná ochranná hranice by platila i pro lidi nad 65 let. Do ní by se jim navíc zahrnovaly i doplatky za léčiva.

Poplatek za položku na receptu senátoři zachovali, hradit by se měl ale už jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun. Ve zdravotnictví by nově neplatili obyvatelé ústavů a domovů důchodců, kterým zbývá po uhrazení pobytu a stravy méně než 800 korun na měsíc. Osvobozeny od placení by měly být i děti v pěstounské péči.

Návrh na úplné rušení poplatků přišel dnes senátorům představit poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Novelu totiž původně předložili sociální demokraté, navrhovali v ní ale jen omezení poplatků.

Podle Ratha placení představuje bariéru v přístupu k péči a stovky lidí kvůli němu přestaly chodit k lékaři a brát léky. To, že poplatky nefungují, dokládají prý výsledky loňských krajských voleb i Julínkovo "vyhození" z kabinetu.

Úplné zrušení by znamenalo ztrátu 11 miliard korun
"Myslíte si, že člověk s infarktem zneužívá zdravotní péči? Co mu má ten poplatek způsobit? Má ho odradit od toho, aby si volal záchranku?" ptal se Rath senátorů. Poté, co nesouhlasili se zrušením poplatků, nevyčkal ani na výsledný návrh novely a sál opustil.

Kraje pod vedením ČSSD poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách nechtějí vybírat. Pokud se bude dál platit, musí ve svých rozpočtech najít desítky milionů korun na jejich dorovnání. Podle ministryně zdravotnictví by po úplném zrušení placení systém zdravotního pojištění přišel nejméně o 11 miliard.

Pět miliard by ztratil na poplatcích, šest by musel vydat za "obnovené plýtvání", uvedla Filipiová. "O tyto peníze by nepřišel systém jako takový, ale konkrétní vážně nemocní pacienti," dodala.

Existenci poplatků hájil v Senátu dnes i Julínek, který je zavedl. Uvedl, že se v Česku ročně "vyhodily do kanálu" léky za deset miliard. V loňském roce se ale za léčiva několik miliard ušetřilo. Pohotovosti ubylo 40 procent pacientů, záchranná služba ale její roli nepřevzala a k více případům nevyjížděla.

Preventivních prohlídek, které jsou bez poplatku, naopak bylo o 18 procent víc, vypočítal Julínek. Řekl, že neexistují důkazy o tom, že by se přístup k péči zhoršil. Tvrdil naopak, že se peníze přesměrovaly do drahé léčby vážně nemocných. Díky 30 korunám si prý lidé také měli uvědomit, že zdravotnictví není zadarmo.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ČTK sdělil, že pokud se jeho straně nepodaří v tomto volebním období poplatky zrušit úplně, udělá to, když vyhraje příští parlamentní volby. Koalice dnešním rozhodnutím v Senátu prý dokázala, že je odhodlána pokračovat ve svých "asociálních reformách" a změna ministra zdravotnictví byla jen kosmetická.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...