Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát má nového předsedu. Kubera ve finále tajné volby porazil Hampla, Štěch je místopředsedou

Česko

  11:04aktualizováno  14:49
Praha - Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla (za KDU-ČSL). Bývalý teplický primátor získal 46 hlasů, Hampl 24. O předsedovi horní komory rozhodovalo v tajné volbě všech 81 senátorů, ke zvolení tak bylo třeba 41 hlasů.

Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS (vpředu na snímku). foto: ČTK

Novými místopředsedy Senátu byli podle očekávání zvoleni Jan Horník a Jiří Růžička z klubu Starostů, Jiří Oberfalzer (ODS). V užším vedení horní komory zůstávají v souladu s dohodami senátorských frakcí bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a dosavadní místopředsedkyně Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Ve volbě místopředsedů neměli protikandidáty.

Teplice jako Kuberaland, primátor velel městu 24 let. Co nechtěl, to neprošlo, vzpomíná kolega

Kubera po oznámení výsledků uvedl, že si váží podpory, které se mu od ostatních senátorů dostalo. Zároveň ocenil práci svých předchůdců s tím, že nebude snadné na ni navázat.

„Vzdal jsem se ale všech ostatních aktivit, abych mohl pracovat pouze pro Senát. Přerod politika ve státníka není jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že díky svým zkušenostem jsem takového přerodu schopen,“ řekl nově zvolený předseda.

Senát podle jeho slov bude za dva roky jinde než v současnosti. Hlavní poslání horní komory v tomto volebním období vidí v ochraně Ústavy, demokracie a svobody. Usilovat chce mimo jiné i o to, aby sněmovna Senátu nezkrátila finance.  Zároveň se netajil tím, že by v čele instituce zůstal rád šest let, tedy po celou dobu svého funkčního období.

Novinářům Kubera později řekl, že rozdíl mezi politikem a státníkem vidí v tom, že státník přistupuje k věcem s větším nadhledem. Podle něj to ale neznamená, že by se musel vzdát svého humoru. Podotkl také, že si roli státníka už nacvičil ve filmu Toman, v němž ztvárnil postavu československého prezidenta Edvarda Beneše.

Důležitá je prý komunikace

Jako předseda Senátu chce Kubera komunikovat s ostatními ústavními institucemi, považuje to za základ pro stabilitu českého politického systému. „Je to nezbytné i proto, že mezinárodní situace není úplně dobrá,“ řekl. Uvedl také, že Senát nemusí automaticky fungovat jako opozice vůči vládě a že zákony, které bude považovat za přijatelné, horní komora potvrdí i v případě, že je předloží kabinet. V nynějším Senátu mají opoziční strany výraznou většinu.

Poraženého Hampla zvolení Kubery předsedou Senátu netěší, vadí mu jeho postoj k EU

Bývalý dlouholetý primátor Teplic, který je v Senátu 18 let, vyhrál už první kolo. Získal v něm 35 hlasů. Hampl dostal 22 hlasů a Jan Horník (STAN) 18 hlasů. Dva hlasy byly podle předsedy senátní volební komise Jaroslava Větrovského (za ANO) neplatné. Čtyři senátoři tak nehlasovali pro žádného z kandidátů.

Kubera byl s ohledem na podporu z dalších frakcí považován za favorita. Kromě 18 členů klubu ODS se pro jeho zvolení vyslovili zástupci sedmičlenného klubu ANO nebo část sociálních demokratů.

Šestapadesátiletý Hampl, který skončil ve volbě na druhém místě, byl do Senátu zvolen před čtyřmi lety jako nestraník za KDU-ČSL a Zelené, nadále zřejmě povede senátní výbor pro záležitosti Evropské unie. Před nástupem do horní komory byl osm let rektorem Univerzity Karlovy. Pražský rodák Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, je profesorem lékařské fyziologie. Ve svém výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi.

Vizitka Jaroslava Kubery

  • Kubera je dlouholetým politikem, řadu let patří k nejvýraznějším tvářím ODS. V posledním volebním období (od roku 2016) byl místopředsedou Senátu. Je i členem zastupitelstva Ústeckého kraje a bývalým opakovaně voleným primátorem Teplic.
  • Rodák z Loun (16. února 1947) vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice.
  • V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice. V roce 1994 byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci (od roku 2002 primátorské) byl až do letošních voleb, po kterých se o ni již neucházel (do čela města byl tedy zvolen šestkrát). Uspěl i v letošních komunálních volbách, ODS dovedl ve městě k vítězství.
  • Do Senátu byl Kubera poprvé zvolen v roce 2000, od té doby mandát vždy obhájil. V horní parlamentní komoře byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Po volbách v roce 2016 byl zvolen místopředsedou Senátu.
  • Někteří spolustraníci o Kuberovi loni uvažovali jako o možném kandidátovi na funkci prezidenta republiky, politik ale případnou kandidaturu na nejvyšší funkci odmítl.
  • Na přelomu let 1967 a 1968 byl členem KSČ. V ODS je od roku 1992.
  • Kubera je ženatý a má dvě dcery.
Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...