Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Senátoři předvedli svérázný postoj k imunitě

Česko

  8:14
PRAHA - Když dojde na imunitu zákonodárců, mají někteří senátoři až překvapivě elastické názory. Dokazuje to středeční hlasování o vydání šéfa lidovců Jiřího Čunka ke stíhání.

Předseda lidovců Jiří Čunek v Senátu při hlasování o důvěře. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Loni 2. listopadu posílal Senát do dalšího čtení novelu ústavy, která by omezila imunitu zákonodárců jen na jejich projevy v parlamentu. Proti nezvedl ruku nikdo.

Ovšem ve středu proti Čunkovu vydání do rukou policie hlasovalo už celkem 26 senátorů. A mezi nimi i tři předkladatelé zmíněné novely - Jaroslav Kubera, Zdeněk Janalík a Vlastimil Sehnal - všichni členové ODS.

Ještě v listopadu Kubera nutil senátory do faktického zrušení imunity pro zákonodárce slovy: „Tento zákon musíme schválit.“

„Myslím, že musíme jít příkladem v tom, že budeme věřit. Soudy mají dost stupňů. I když jeden soud rozhodne chybně, je tady další možnost nápravy v dalších jednáních,“ horoval Kubera.

Ve středu ovšem případ vsetínského starosty a místopředsedy vlády označil za „čunkiádu“ a ruku pro vydání nezvedl hlavně kvůli obavě, že by případ mohl být zpolitizovaný. „I kdyby to nakrásně dopadlo tak, že by byl pan Čunek očištěn, tak na veřejnosti by zůstal navždy zašpiněn,“ řekl ve středu LN Kubera.

Na tom, že hlasovali pro faktické zrušení imunity a proti vydání Čunka podezřelého z korupce zároveň, nevidí trojice „pružných“ senátorů nic divného.

Sám Kubera například odmítá, že by u něj došlo k myšlenkovému přemetu, a tvrdí, že i nadále podporuje omezení imunity jen na parlamentní projevy. „Jeden z důvodů, proč jsme ten zákon předložili, je sejmout ze Senátu tu obrovskou zodpovědnost za vydání člověka,“ vysvětluje.

Ústavu považuje v tomto ohledu za chybnou a tvrdí, že vystavuje zákonodárce při hlasování o vydání obrovskému tlaku. Dokud nebude imunita omezena, nebude proto Kubera „osobně hlasovat pro vydání nikoho“. „Kdyby hlasování bylo tajné, jsem přesvědčen o tom, že pan Čunek vydán nebude,“ dodává. Podobně své jednání vysvětlují i Janalík a Sehnal.

„Dokud nějaký zákon existuje, musí se ctít. To máte to samé jako ofsajd ve fotbale... Hlasoval jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Myslím, že případ pana Čunka má politický podtext,“ hájí své postoje Janalík.