2. listopadu 2006 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátoři zjistí, zda KSČM odporuje ústavě

Miloš Jakeš na Letné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Jakeš na Letné. | foto: Doležal Michal ČTK

PRAHA Senát přijal návrh na zřízení dočasné "komunistické" komise. Ta bude mít za úkol posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách, a zda je v souladu s ústavou.

Návrh předložil kolegům Jaromír Štětina (Strana zelených). Vznik komise podpořila 31 ze 46 přítomných senátorů.

V končícím volebním období tak tato osmá komise horní komory pravděpodobně vůbec nezačne pracovat. Obměněný Senát v povolebním složení pak bude na konci listopadu rozhodovat znovu o další existenci všech svých komisí.

Štětina zdůvodnil návrh na vznik komise podezřením, že "Komunistická strana Čech a Moravy nepostupuje v souladu s naší ústavou". Svůj názor opíral o brožuru s názvem Dokumenty 6. sjezdu KSČM. Je v nich podle senátora teze, podle níž KSČM považuje za základní příčinu stupňujících se problémů světa kapitalismus, tedy systém založený na soukromém vlastnictví, a žádá jeho odstranění.

Jedenáctičlenná komise by proto měla z rozhodnutí Senátu prozkoumat, zda KSČM "řádně dodržuje" zákon o politických stranách v pasáži, podle níž strany nesmějí usilovat o odstranění demokratických základů státu, směřovat k potlačení rovnoprávnosti a svobody občanů a k potlačení volné soutěže politických stran.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz