27. září 2014 15:30, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 10 poslala do senátu Cabrnochovou ze Strany zelených

Ivana Cabrnochová (SZ). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Cabrnochová (SZ). | foto: ČTK

PRAHA Senátorkou za obvod Praha 10 bude místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ s podporou ČSSD). Ve volebním finále porazila lékařku Janu Duškovou (za ANO), vyplývá z dnešních údajů na volebním serveru. K urnám dorazila ani ne desetina voličů. Finalistky dělilo 132 hlasů.

Cabrnochová dostala ve druhém kole doplňovacích senátních voleb procenta hlasů 50,91 procenta hlasů. Volilo ji 3664 lidí. Duškové odevzdalo hlas 49,08 procenta zúčastněných voličů, bylo jich 3532. Účast činila 8,75 procenta.

Kandidátka Strany zelených Ivana Cabrnochová přišla volit 19. září na Základní...

Kandidátka Strany zelených Ivana Cabrnochová přišla volit 19. září na Základní...

"Rozhodlo to, že jsem v těsném kontaktu s obyvateli 'desítky'," řekla Cabrnochová. Z vítězství má velkou radost, cítí ale pokoru a závazek. V horní komoře by se chtěla věnovat dopravě nebo evropským záležitostem a dbát na to, aby z ní vycházely kvalitní zákony.

Dušková pokládá volby za zajímavou zkušenost. "Ráda pomůžu dalším kandidátkám a kandidátům ANO v říjnových volbách," sdělila v tiskové zprávě. Cabrnochové gratulovala a doufá, že Senátu dodá elánu.

Výhra Cabrnochové znamená, že hnutí ANO nebude mít aspoň do říjnových řádných voleb ve 27 obvodech v horní komoře zastoupení. Předsedu hnutí Andreje Babiše mrzí slabá volební účast. "Doufám, že v říjnu bude vyšší a voliči budou hlasovat pro změnu," sdělil v tiskové zprávě.

Klub zelených

Cabrnochová nastoupí v horní komoře za Jaromíra Štětinu, jenž se letos stal europoslancem za TOP 09. Mandát bude mít na dva roky. Ambicí Cabrnochové je vytvořit v Senátu klub zelených s Liborem Michálkem, Eliškou Wagnerovou a dalšími kandidáty za Stranu zelných, pokud uspějí v říjnových volbách. Doufá, že jim svým vítězstvím 'otevřela dveře'.

Z 83.763 oprávněných voličů v obvodu Praha 10 jich přišlo ve druhém kole do volebních místností 7332; osm z nich si sice vyzvedlo obálku, ale nevolilo. Neplatných bylo 28 hlasů.

Výsledek voleb v Praze 10 rozložení sil v Senátu významně neovlivní. Většinu si v něm nejméně do říjnových voleb obvodech udrží levice.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz