Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Seniory podvádějí i jejich fiktivní vnuci

Česko

V Česku stále roste počet podvedených, okradených či oloupených starých lidí. Podvodníci se často vydávají za rodinné známé

PRAHA Čeští zloději a podvodníci mají nový cíl – seniory.

Jen za devět měsíců letošního roku napočítali policisté 4946 lidí starších šedesáti let, kteří byli podvedeni, okradeni či oloupeni. Letošní čísla tak už atakují statistiku za celý loňský rok, kdy policisté evidovali 5650 takových případů.

Podle policie především dramaticky narůstá počet případů, kdy se podvodníci vydávají za rodinného příslušníka dotyčného seniora. „U takových podvodů jsme oproti loňsku zaznamenali až sedmdesátiprocentní nárůst,“ říká Jan Noga, ředitel úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Scénář při takových podvodech je téměř vždy stejný. Pachatelé si své postarší oběti nejdříve vytipují v telefonním seznamu. Volí především podle zastaralých křestních jmen, které se dnes už moc nepoužívají, jako je například Antonie, Hortenzie či Rozálie. Pachatel pak dotyčné zavolá, představí se třeba jako její vnuk a s vymyšleným dojemným příběhem prosí babičku o peníze. Ty si pak vyzvedne prostředník, který se starému člověku „prokáže“ dopředu smluveným heslem. „Staří lidé jsou velmi důvěřiví. Vím o případu, kdy seniorovi zavolal jeho fiktivní vnuk s tím, že se mu rozbilo jeho BMW a nutně potřebuje peníze na jeho opravu. Ten starý muž mu peníze opravdu dal. Když ale následně zjišťoval, jestli mohlo jít skutečně o jeho vnuka, tak došel k tomu, že jeho vnuk ještě nemá řidičský průkaz,“ popisuje jeden ze smutných příběhů Noga.

Ale nejde jen o falešné blízké příbuzné. Policisté zpracovali celkem 25 takzvaných legend, které si podvodníci na staré lidi vymýšlejí, aby z nich vymámili peníze. Nejoblíbenějším trikem jsou předstírané služby. U seniora zazvoní například opravář kamen. Starý člověk ho v dobré vůli pustí dovnitř, fiktivní opravář se dá do práce, kamna jakoby spraví a poté od důchodce vyžaduje platbu v hotovosti. Ten zpravidla zaplatí.

Nevíš, kdo volá? Zavěs.

Nabádá seniory policie Policisté proti takovým případům mnoho nezmohou. Snaží se tak alespoň staré lidi nabádat, aby byli obezřetní při telefonických rozhovorech. Od začátku října proto rozjeli kampaň Nevíte, kdo volá? Zavěste. Policisté na ní spolupracují se společností Telefónica O2, která posílá varovné letáky společně s vyúčtováním za telefon. Firma dále zprovoznila bezplatnou bezpečnostní linku 800 130 027, kde si senioři ověří totožnost zaměstnanců operátora, když mají podezření, že se za ně podvodník jen vydává.

Podvodům a okrádání starých lidí se věnují čím dál organizovanější bandy zlodějů. Před několika lety například policie při akci VNUK rozkryla šedesátičlennou skupinu podvodníků, která působila kromě Česka ještě v Polsku, Slovensku, Belgii a Německu. Ve všech zemích se její členové vydávali za rodinné příslušníky seniorů, od kterých vylákali miliony korun.

***

PODVODY NA SENIORECH V ČESKU

Zločinci mají nový cíl. Čím dál více se zaměřují na seniory. Jen za devět měsíců letošního roku policie eviduje 4946 lidí nad 60 let, kteří se stali obětí podvodníků, zlodějů či násilníků. Útoky na ně jsou čím dál více rafinované a brutální. Terčem se častěji stávají ženy - 2907 případů.

Množí se zejména podvody, kdy pachatelé vylákají ze seniorů peníze pomocí důmyslných legend. Během devíti měsíců zaznamenali policisté přes 700 takových případů, při kterých senioři přišli o téměř 25 milionů korun. Podvodníci si své oběti vytipovávají v telefonním seznamu podle zastaralého křestního jména (Hortenzie, Anastázie, Antonie či Rozálie). Poté odvyprávějí seniorovi vymyšlený dojemný příběh, který starého člověka většinou osloví a ten poté vydá podvodníkům peníze.

Deset nejčastěji používaných legend

legenda počet výše škod (2009)

Služby 258 případů 6 946 089 Kč

Podvodník se vydává za opraváře či technika. Opravuje za hotové.

Příjmy 152 případů 6 207 040 Kč

Po nabídnutí falešné výhodné akce (zájezd, lázeňský pobyt...) senior zaplatí zálohy.

Kamion 117 případů 4 949 449 Kč

Podvodník se vydává za vnuka dotyčného, kterému se rozbil kamion

a potřebuje peníze na jeho opravu.

Deky 76 případů 2 970 949 Kč

Falešní prodejci dek. Seniora přemluví ke koupi a požádají ho o rozměnění.

Tím zjistí, kde má peníze a okradou ho.

Příbuzní 67 případů 2 316 464 Kč

Podvodníci se vydávají za vnuky či vnučky, kteří potřebují finanční půjčku

Dotaz 55 případů 2 004 486 Kč

Pachatelé přijdou s dotazem na cokoli. Senior je pustí do domu, kde je okraden.

Krádež 53 případů 1 524 900 Kč

Klasické okradení bez záminky.

Výkup 40 případů 1 553 918 Kč

Pachatelé přidou vykupovat například kůži zvířat. Seniorovi zaplatí,

on jim ukáže, kde má peníze, a je okraden.

Prodej 38 případů 1 420 678 Kč

Pachatelé přicházejí například s levnými hrnci. Nemají na vrácení,

senior jím tím pádem ukáže, kde peníze má, a je okraden.

Voda 36 případů 1 281 970 Kč

Zloději žádají seniora o vodu s tím, že mají velkou žízeň.

Ve chvíli, kdy důchodce odejde

do kuchyně, je okraden.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...