Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senzace voleb? Švédští „piráti“

Česko

Volby do Evropského parlamentu – Do Bruselu se tento týden pokusí dostat i zcela neznámé tváře

Pirátská strana bojuje za bezplatné stahování z internetu. A podle průzkumů může v eurovolbách získat jedno až dvě křesla.

STOCKHOLM/PRAHA Kdo může ve volbách do Evropského parlamentu překvapit? Extrémní pravice, či levice, ptají se již týdny světová média. Jedno velké překvapení se ale jasně rýsuje již nyní, a sice ve Švédsku. Třetí nejsilnější stranou se zde totiž podle předvolebních průzkumů stala takzvaná Pirátská strana, podporující bezplatné stahování hudby, filmů a počítačových her z internetu.

Stranu by nyní volilo mezi 5,5 a 7,9 procenta voličů. Přitom ještě při parlamentních volbách před třemi lety získali švédští „piráti“ jen 0,6 procenta hlasů. Tisíce příznivců si strana získala zejména po nedávném procesu proti kontroverznímu internetovému portálu Pirate Bay (Pirátská zátoka). Čtyři jeho provozovatelé byli v polovině dubna za porušování autorských práv odsouzeni k ročnímu vězení a vysoké pokutě. Všichni se odvolali.

„Když byl v jedenáct hodin vynesen verdikt, měli jsme 14 711 členů,“ citovala agentura AFP 37letého zakladatele strany Ricka Falkvingeho. „Za týden se jejich počet ztrojnásobil,“ dodal.

Pirátské straně ale nahrává i mnoho dalších faktů. A mezi nimi zejména stále se zpřísňující švédské zákony týkající se stahování z internetu či kontrol a dozoru nad tím, co kdo na svém počítači či mobilním telefonu dělá. A takové omezování soukromí se zejména mladým Švédům nelíbí. „Měli velké štěstí, že verdikt týkající se Pirate Bay byl zveřejněn zrovna v době, kdy začínala předvolební kampaň. Myslím si ale, že Pirátská strana by měla velký potenciál i bez toho,“ uvedl švédský politolog Ulf Bjereld. „Tradiční strany zaspaly, podcenily politický potenciál tohoto tématu (ochrany soukromí na internetu – pozn. red. ),“ dodal.

Poslední předvolební průzkumy přisuzují Pirátské straně zisk jednoho až dvou křesel v Evropském parlamentu. Pravda však je, že nic není jisté a strana může nakonec vyjít úplně naprázdno. Průměrný volič „pirátů“ je totiž mladý muž, fanoušek internetu, a volební účast mladých voličů bývá při eurovolbách vždy velmi nízká.

Zvláštnost Pirátské strany přiznávají i její členové. „Jsme podivní,“ uvedl jeden z nich, 31letý Brian Levinsen. „Používáme Skype, píšeme na blogy. I mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno najdete někoho od nás, kdo je zrovna on-line,“ doplnil ho Jan Lindgren, šéf kampaně. Jak ale Levinsen dodal, proti „Velkému bratrovi“ ve Švédsku je potřeba bojovat. „Švédsko vždy chránilo svobody svých občanů. To se teď vytrácí. Chtějí kontrolovat všechno, co řekneme, podobně jako je tomu v Číně a Severní Koreji.“ Pirátská strana má svá sesterská hnutí i v dalších evropských zemích, například v Polsku či Finsku, do europarlamentu ale kandidují již jen „piráti“ z Německa.

Autor: