Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Sérioví vrazi vyšli z módy: patří do 80. let

Česko

NOČNÍ HLÍDKA

Christopher Beam píše v internetovém magazínu Slate o úpadku sériových vrahů (Decline of the Serial Killer, 5. ledna). Zrovna teď odsoudili v Británii vraha, který se opravdu snažil dostat do novin: kuší zabíjel prostitutky, vymyslel si přezdívku „samostřílový kanibal“... a nic. New York Times mu věnovaly noticku (Lidové noviny ani to).

Slate cituje amerického experta na toto téma, bostonského profesora kriminologie Jamese Alana Foxe. Podle něj přišel nárůst sériových vražd (= čtyři a více se stejnými pachateli) v 70. letech. Následoval vrchol v 80. letech, kdy jich v Americe vraždilo 200. Pak přišel pokles; v uplynulé dekádě jich bylo jen 61.

Možná je to lepší policejní prací (chytnou pachatele hned po první z plánovaných vražd); možná jsou vrazi dosud za mřížemi nebo už popraveni. Ale jistý vliv má i to, že veřejnost už nefascinují.

Každá doba má své zločiny, uvažuje Slate. Ve 20. letech to byly únosy dětí (viz známý případ syna Charlese Lindbergha); v 80. letech „takoví normální zabijáci“. Dnes už vyšli z módy, k duchu doby patří teroristé.

*** Populární konzervativní soudce Nejvyššího soudu Antonin Scalia byl ve formě, až i Law Blog, právnická hlídka deníku Wall Street Journal, lehce pozvedává obočí (4. ledna).

Kalifornské referendum, jež v roce 2008 zakázalo sňatky homosexuálů, možná skončí u Nejvyššího soudu USA. Kritici se opírají o Čtrnáctý dodatek, který garantuje rovnou ochranu občanských práv (konkrétně že nikdo nebude bez řádného procesu zbaven života, svobody či majetku).

Profesor Calvin Massey dělal se soudcem rozhovor pro California Lawyer, kde se ptá: Mýlíme se, když na toto téma vztahujeme Čtrnáctý dodatek? Scalia: „Nerad vám to říkám, ale ano. (...) Otázka zní, zda ústava zakazuje diskriminaci podle pohlaví. Nezakazuje. Nikdo si ani nemyslel, že by zakazovala. (...) Nelíbí se vám trest smrti? Chcete právo na potrat? V ústavě o tom není nic. Ale přesvědčete spoluobčany, že je to dobrá věc, a prosaďte zákon. To je základ demokracie; nikoli aby devět přestárlých soudců, kteří už tam sedí příliš dlouho, vnucovali své představy společnosti.“

Když se ho však Massey o kus dál ptá, kde hledá odpovědi, když je nenalezne v textu ústavy, Scalia opáčí: „Nemáme tam odpovědi na všechno, ale máme spoustu odpovědí od Boha... zvlášť na ty nejkontroverznější otázky: jestli je trest smrti protiústavní, jestli existuje ústavní právo na potrat, sebevraždu a tak dále... Ani ta podání nemusím číst, ježkovy oči (for Pete’s sake).“ *** Právnický blog Volokh Conspiracy má 5. ledna pěkný postřeh: když staví plot proti imigrantům Američané, je to nelidské, ale když ho staví EU, je to krátkodobé opatření.

V roce 2007 evropský jakoby ministr zahraničí Javier Solana navštívil Mexico City a ostře kritizoval americké ostnaté dráty proti ilegálním přistěhovalcům. EU podle Solany věří, že s přistěhovalci je třeba zacházet „jako s lidmi, ne s kriminálníky“.

Řecko nyní oznámilo, že vztyčí bariéru proti ilegálním přistěhovalcům z Turecka. A reakce Evropské komise, jak ji vyjádřil mluvčí Michele Cercone? Ploty se ukazují jen jako „krátkodobá opatření, jež napomáhají řešit migrační tlaky konsolidovanějším, strukturovanějším způsobem“.

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK, redaktor LN

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...