Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Servíte promiň, vůl je Mráz

Česko

Sedmidílný seriál Xaver o Miroslavu Mrázovi, polozapomenuté, ale dostatečně bizarní postavě, která za normalizace proslula zejména svou aktivitou v Československém rozhlasu, vysílá od 17. listopadu stanice Vltava.

Miroslav Mráz alias Xaver se zapsal do dějin rozhlasu hlavně svými kolaborantskými pětiminutovými agitkami, které pod názvem Hovoří Xaver se začaly vysílat záhy po sovětské okupaci v roce 1968. Posluchači jeho režimní propagandu, která byla neuvěřitelnou snůškou pitomostí všeho druhu, vnímali jako druh černého humoru a Mrázovy agitky sledovali a dokonce si je natáčeli. Traduje se, že na veřejných záchodcích známý nápis Servít je vůl vystřídalo Servíte promiň, vůl je Xaver.

V rozhlase ovšem proslul i jako člověk, který se postaral o vyhazovy lidí spojených s obrodným procese. O to víc byl neuvěřitelný „tuzemský konec“ Mrázova příběhu – na počátku 80. let „prohlédl“ a vystěhoval se s požehnáním tehdejší moci i s rodinou do Izraele, kde začal novou kariéru jako disident z Československa, judaista a filozof. V Izraeli však záhy jeho stopa končí...

Dramatika Jana Vedrala Mrázovy spletité osudy plné zvratů zaujaly. Dá se o něm totiž bezpochyby říct, že vším, čím byl, byl rád: hercem, spisovatelem, kádrovým poradcem, rozhlasákem, divadelním ředitelem, špionem i udavačem. Neuchopitelnost jeho životopisu byla inspirací i k postižení paradoxů doby a k hledání pravdy o minulosti, byť je i hodně nepříjemná.

Seriál, který natočil Petr Mančal, má sedm téměř padesátiminutových dílů a vysílá se vždy v úterý v 21.30 na stanici Vltava. Tvůrcům se podařilo sehnat autentické nahrávky Mrázových agitek od posluchačů (z rozhlasového archivu totiž zmizely), takže v prvním díle s názvem Servíte, promiň tyto absurdity zazněly. Jan Vedral zvolil formu, která zároveň nahlíží do tajů rozhlasové práce. Seriálu tak vtiskl podobu fiktivního dokumentu o přípravě pořadu, který má občas až neskutečné peripetie i různé tajemné roviny. Do něj pak zamontoval skutečné Mrázovy osudy pochopitelně dramaticky dofabulované. Xavera hraje Tomáš Töpfer – a výtečně. Propůjčil mu zlověstně chraplavý i vemlouvavě nebezpečný hlas starého koryfeje, v prvním díle také exceluje Michal Pavlata v roli někdejšího rozhlasáka, nyní bezdomovce a opileckého filozofa, spřádajícího tajemné teorie. A Jiří Ornest, coby vševládný rozhlasový editor, nepřestává operovat s tím, co všechno ví a pamatuje.

***

Miroslav Mráz

Komunisté se postarali, aby po Xaverovi nic nezbylo. Existuje jen jediná podobenka, a to z programu jeho hry Myši a hvězdy.

Autor: