Středa 1. května 2024, Svátek práce

Šest gólů za 13 minut. Američané jsou ve finále

VANCOUVER/PRAHA Ta chyba jakoby předurčila osud zápasu.

Vprvním semifinále olympijského hokejového turnaje vyrobil na začátku třetí minuty gólman Kiprussof obrovský kiks. Fin vyjel z branky, aby rozehrál puk před dojíždějícími Američany, místo toho ale nahrál na modrou Malonovi, který se trefil do prázdné branky.

Obrana čtvrtfinálového přemožitele Česka se pak sesypala jak domeček z karet. Vyloučení Niskaly a Lydmana potrestali v rychlém sledu Parise a Johnson.

Finové si vzali oddechový čas, ale na průběhu hry se nic nezměnilo. Na hrozivých 4:0 zvýšil po dorážce vlastní střely Kane a velmi nejistého Kiprussofa vystřídal Bäckström, kterému se však na led příliš nechtělo.

Američané však v tlaku nepolevovali a v polovině 13. minuty se opět prosadil Kane. Třináct minut finské hrůzy dovršil o několik sekund později syn slavného Československého útočníka Petera Šťastného Paul Stastny.

Finové nehodili ručník do ringu, dále se pokoušeli útočit. Dvakrát nastřelili tyčku, gólu se však dočkali až pět minut před koncem, kdy Miettinen zaznamenal čestný úspěch.

Američany ve finále doplní někdo z dvojice Kanada–Slovensko, jejichž semifinále skončilo po uzávěrce LN.

***

Boj o finále USA - Finsko 6:1 Branky a nahrávky: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) -55. Miettinen (Lepistö). Rozhodčí: O'Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - BLÜMEL, Heyer (USA). Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 17.602. Druhé semifinále Kanada - Slovensko skončilo po uzávěrce.