Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Sestry se bojí mluvit o své práci

Česko

PRAHA Mezi časté problémy léčeben dlouhodobě nemocných patří nízký počet pomocného personálu. Sestry kvůli tomu dělají i méně kvalifikovanou práci a na tu odbornou jim zbývá málo času.

Vyplývá to z auditů, které dobrovolně pro vlastní potřebu podstoupilo šest léčeben.

„Řešením měli být zdravotničtí asistenti, ale 90 procent absolventů tohoto oboru se rozhodlo dál studovat,“ prohlásila včera Nina Müllerová z ministerstva zdravotnictví. Zdravotničtí asistenti mají maturitu a ve zdravotnictví mohou dělat méně kvalifikované práce než sestry. Ty dnes potřebují vyšší odbornou nebo vysokou školu.

Audit kvality ošetřovatelské péče nabízí zdravotnickým zařízením Česká asociace sester.

Podle její prezidentky Dany Juráskové jsou v České republice léčebny, ve kterých jsou podmínky excelentní, a jiné, kde jsou na velmi špatné úrovni. „Dostáváme i alarmující informace, ale jen ústní formou nebo nepodepsané,“ vysvětlila Jurásková.

Sestry se o problémech zdráhají otevřeně mluvit prý kvůli obavě ze ztráty zaměstnání, případně si nejsou jisty, že by svá tvrzení dokázaly prokázat. Asociace proto vyzývá sestry, aby dávaly nahlas najevo, když pracují ve špatných podmínkách. „Dostatečný počet kvalifikovaného personálu i technického a materiálního vybavení je nezbytnou podmínkou toho, aby byla poskytována kvalitní péče,“ zdůraznila Jurásková. Mezi další problémy, které v léčebnách zjistila asociace při auditech, patří nedodržování soukromí pacientů: na pokojích chybí zástěny. Jindy zase nejsou používány identifikační náramky nebo jiné pomůcky pro jasné označení pacientů, kteří mají problémy s pamětí nebo soustředěním.

Audity ale měly i pozitivní závěry. Ve zkontrolovaných léčebnách například dodržovali správný postup podávání léků a klientům připravovali doprovodné aktivity, jako jsou výtvarné dílny, muzikoterapie a podobně.

Autor: