Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sestry se postavily odcházejícím lékařům. Klaus: Jste odvážné

Česko se potýká s nedostatkem zdravotních sester. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko se potýká s nedostatkem zdravotních sester. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lékařský odborový klub nezískal na svou stranu důležitého spojence – zdravotní sestry. Česká asociace sester totiž odmítla podpořit akci lékařů Děkujeme, odcházíme.

"Česká asociace sester výrazně nesouhlasí s formou protestů, které provádí lékařský odborový svaz," řekla jejich šéfka a bývala ministryně Dana Jurásková. Asociace sester proto odmítá podpořit lékaře v jejich protestech. Jurásková navíc zdůraznila, že žádné podobné akce zdravotní sestry ani nepřipravují. Výpovědi dávat nebudou, i když by chtěly vyšší platy.

Sestry podpořil i Václav Klaus

Postoj sester ocenil prezident Václav Klaus. Zaslal jim dopis, v němž označil odmítnutí kampaně za projev mimořádné odpovědnosti a zdravého rozumu. "Je důležité, že naše veřejnost slyší, že za zdravotníky nemluví pouze skupina profesionálních odborářů a funkcionářů Lékařského odborového klubu," uvedl Klaus v dopise, který byl zveřejněn na webu www.klaus.cz.

Podle Klause je vláda odhodlaná problémy zdravotnictví řešit. "Nelze však připustit, aby požadavky jedné profesní skupiny ve zdravotnictví byly řešeny na úkor pacientů, ale i sester a pomocného zdravotního personálu," dodal.

Čtěte také


Sestry se obávají, že hromadné odchody lékařů z nemocnic v odborářské akci Děkujeme, odcházíme mohou ohrozit i jejich pracovní místa. Pokud se budou slučovat nemocniční oddělení nebo případně i rušit celé nemocnice, přišly by o práci. V České republice je zhruba 80 tisíc sester, z nich 15 tisíc je v asociaci. 

Jurásková také zdůraznila, že se sestry chtějí podílet na připravované zdravotnické reformě.

Přidáno by díky doktorům mohly dostat i sestry
Pro sestry ale může být akce lékařských odborů i užitečná. Pokud totiž lékaři víc peněz na platy vybojují, očekávají sestry, že dostanou také víc. Pokud by se nemocnice s akutní péčí nerušily a změnily se na léčebny dlouhodobě nemocných a doléčovací ústavy, bylo by naopak sester potřeba ještě víc.

Do akce Děkujeme, odcházíme se zapojilo asi 3800 ze zhruba 20 tisíc nemocničních lékařů. Z místa by mohli odejít ke konci února. Žádají zvýšení příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

V řadě míst hrozí krach péče, nejvíc je zasažena Vysočina s téměř 60 procenty výpovědí. Průměr České republiky se blíží 19 procentům, v Praze chce odejít deset procent lékařů z nemocnic.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK S VZV (13. PLAT)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč