Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Stropnický se setkal s proruským dezinformátorem. Ministrovi to vadí

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický se v Izraeli setkal za účasti poslance SPD Jana Hrnčíře i s proruským aktivisto Žarko Raptorem Jovanovičem, foto: Facebook Žarka Jovanovíče

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický bude muset ministrovi Janu Lipavskému vysvětlovat své setkání tento týden s proruským dezinformátorem Žarko Jovanovičem. „Přijetí takové návštěvy považuji za vážné pochybení pana velvyslance,“ napsal iDNES.cz šéf české diplomacie Lipavský a stejné vyjádření dal i na Twitter. Jovanovič byl i u setkání, jehož se účastnil poslanec SPD Jan Hrnčíř.
  11:23aktualizováno  15:29

„Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelními představiteli proruské dezinformační scény,“ rozzlobil se ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský.

„Vyžádal jsem si od něj detailní zápis ze setkání včetně toho, proč přijal delegaci pana poslance Hrnčíře v tomto složení. Na základě toho rozhodnu příští týden o dalším postupu,“ napsal iDNES.cz ministr Lipavský.

Jovanovič na Facebook umístil i fotky s Hrnčířem u Stropnického, před izraelským parlamentem Knesetem v Tel Avivu a při jeho setkání s českými krajany v severoizraelském přístavu Haifa. Za Stropnickým zamířil kromě poslance SPD Hrnčíře i David Bohbot z neparlamentní Trikolóry.

Stropnický říká, že nemůže mít přehled o dezinformátorech

Stropnický v pátek nezvedl iDNES.cz svůj mobilní telefon. Na velvyslanectví v Tel Avivu si vyžádali kontakt, že se ozvou zpět. To se ale už nestalo.

„Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás,“ řekl ale Stropnický Deníku N s tím, že neověřoval minulost a aktivity své návštěvy.

V minulosti byl Stropnický velvyslancem také v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu, velvyslancem v Izraeli je od roku 2018. Letos v létě ho má vystřídat jako nová velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Stropnický byl za ANO ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky z ČSSD a ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše.

Loni na podzim dokonce zvažoval svou kandidaturu na prezidenta za hnutí ANO, ale nakonec si to podle Babiše rozmyslel, a tak kandiduje on sám a příští týden se utká ve druhém kole volby hlavy státu s Petrem Pavlem.

Setkali jsme se krátce, říká Hrnčíř. Schůzka trvala dvě hodiny, uvedl Bohbot

Poslanec opoziční SPD Jan Hrnčíř, který byl tento týden omluven z jednání o nedůvěře vládě, řekl iDNES.cz, že byl v Izraeli na soukromé návštěvě a o obsahu svého jednání se Stropnickým proto nechtěl nic říci.

„Vrátil jsem se před chvílí, teď se přesouvám z letiště. Byla to soukromá cesta, kterou jsem si sám platil, není z veřejných zdrojů. Setkal jsem se s panem velvyslancem krátce, požádal jsem o setkání, on mi vyhověl, bylo to přátelské setkání, pár fotek, nebyla to žádná oficiální mise,“ řekl v pátek Hrnčíř.

Připustil, že na schůzce byl i Žarko Raptor Jovanovič a že dělal fotografii. „Nebyl jsem rád, že se tam objevil, ale nemohl jsem to ovlivnit, že tam bude. Vím, že nás nemá rád a hodně škaredě se o nás vyjadřuje, co jsem viděl na sociálních sítích,“ uvedl pro iDNES.cz Hrnčíř. Pak připustil, že jsou přátelé na Facebooku,. „Nejsem si jistý, jestli nebyl někdy historicky členem hnutí, ale to si nejsem jistý,“ řekl Hrnčíř.

Jovanovič pro svou televizi Raptor TV natáčí akce dezinformační scény, server Hlídací pes upozornil v roce 2020 na jeho spolupráci s ruskou armádní televizí Zvezda. Ladislav Vrabel, organizátor protestů Česko na prvním místě, při protestu 17. listopadu loňského roku během cesty z Kavčích Hor na Národní třídu v živě vysílaném rozhovoru pro Jovanovičovu Raptor TV prohlásil, že lednová protestní akce musí být „masakr“. Tvrdil, že je třeba otevřít válečné reparace, odškodnění od Německa a že se musí najít politik, který to téma zvedne.

Cestu organizoval majitel firmy, která je konzultantem izraelského zbrojního průmyslu

Cestu do Izraele organizoval David Bohbot, který mu nabídl možnost se tam podívat. „Víceméně to organizoval, nabídl mi možnost se podívat do Izraele. Já jsem tam nikdy nebyl, zajímalo mě to, tak jsem to využil. On tam pozval pár přátel, tak jsme se tam potkali,“ řekl iDNES.cz Hrnčíř. Bohbot podle něj dělal průvodce při celé cestě.

Bohbot je vlastníkem firmy Masada Security Solutions, která o sobě uvádí, že je oficiálním konzultantem zástupců izraelského zbrojního průmyslu a výcvikových středisek v Izraeli. Na podzim kandidoval neúspěšně do Senátu na Praze 11 za Svobodné a nyní je místopředseda pražské Trikolóry.

„Já rád ukážu, jaký je Izrael, jací jsou Izraelci. Ptal jsem se pana velvyslance na jeho názory na izraelsko-palestinské vztahy. Velice příjemný pán. Bavili jsme se o obchodech, více věcí jsme řešili, schůzka trvala asi dvě hodiny,“ uvedl pro iDNES.cz Bohbot v telefonátu z Izraele.

Na otázku, zda zná Žarka Jovanoviče, odvětil. „Ano, znám.“ A vzápětí se rozesmál. „Byl součást naší delegace, sympatizuje s Izraelem,“ prohlásil Bohbot.

Izraelské drony, víc nemůžu říct, psal Jovanovič. Svůj příspěvek potom smazal

Jovanovič z cesty do Izraele na svůj Facebook umístil kromě běžných turistických fotek a té společné s velvyslancem Martinem Stropnickým také fotku s bývalým šéfem tajné služby Mossad, generálmajorem v záloze Dani Jatomem, který byl i velitelem Centrálního velitelství izraelských ozbrojených sil.

A také Jovanovič postoval toto: „Izraelské drony pro Armáda ČR, víc k tomu nemůžu říct.“ Přidal k tomu i odkaz na tweet českého ministerstva obrany z loňského srpna, v němž oznamovalo, že vyzbrojí Armádu ČR víceúčelovými drony HERON 1. „V nejbližší době zahájíme jednání s izraelskou vládou o pořízení třech těchto bezpilotních letounů včetně příslušenství,“ napsalo tehdy ministerstvo.

Krátce poté, co iDNES.cz na tento příspěvek upozornil, spolupracovník ruské televize a prokremelský dezinformátor v Česku Žarko „Raptor“ Jovanovič ho smazal.

Mohlo by vás zajímat