Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Šetřit se začne u platů hráčů

Česko

Fotbalové a hokejové kluby hledají způsob, jak se připravit na hospodářskou krizi

PRAHA Přestat rozhazovat, chovat se efektivně a zbavit se dluhů. Tak zní recept pro tuzemské kluby, jak se připravit na hospodářskou krizi, která začíná doléhat i na český sport. Řídí se jím však jen někteří.

„Vždy jsem říkal, že se fotbal musí vrátit do reality. Zaplaťpánbůh za krizi, teď to snad pochopí všichni,“ říká šéf fotbalových Teplic František Hrdlička.

Český profesionální sport totiž čeká těžký rok. Hokejová Plzeň od příští sezony přijde o svého hlavního sponzora, fotbalistům Jablonce zase klesnou příjmy od sponzorů o 20 milionů korun.

Podle odhadů místopředsedy ČMFS Jaroslava Vacka přijdou fotbalové kluby až o 300 milionů.

Jak se v takové situaci na hrozící problémy připravit? Prvním krokem v úsporném programu klubů má být snížení mezd hráčů. V budoucnosti to zřejmě pocítí i fotbalisté Ostravy nebo hokejisté Plzně.

„Od sponzorů už asi víc nedostaneme a největší náklady představují právě mzdy,“ vysvětluje jednatel Plzně Vladimír Zavoral. „Musíme hráče přesvědčit, že snížení platů je nutné. Nechceme jim kazit Vánoce, ale myslím, že jim to dochází.“

V pondělí se dokonce extraligové kluby znovu vrátily k myšlence zavést platové stropy, ale nakonec ji zavrhly. „Snížit platy nás donutí sama ekonomická situace. Smlouvy, které jsou uzavírané na příští sezonu, už jsou nižší,“ připomíná ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Předvídavé kluby se teď snaží vytvořit v rozpočtu finanční rezervu, která by jim pomohla v případě nečekaného odchodu významného sponzora. „Rezervy se dají najít pokaždé. My o nich víme. Nejvíc ušetříte, když nebudete nakupovat drahé hráče,“ plánuje Hrdlička.

Vedení hokejových Vítkovic se zase chystá zbavit alespoň dvou hráčů s vysokými platy a víc prostoru hodlá dát mladým hokejistům. „Buď nebudete nikoho kupovat, nebo musí někteří odejít,“ přiznává manažer klubu Alois Hadamczik Většina klubů zatím vyčkává „Jsem pro radikální šetření, ale nesmí to být jen o tom, že klub přežije. Musíme zároveň zůstat konkurenceschopní,“ upozorňuje šéf fotbalového Zlína Ladislav Valášek.

Podle něj budou mít paradoxně menší kluby s nízkými rozpočty výhodu. „Nemáme tady žádné sekretářky ani ředitele marketingu. To, co ostatní kluby musejí osekat, my už dávno nemáme. Na minimu jedeme už teď,“ dodává Valášek.

U šetření a většího důrazu na efektivitu vynaložených peněz však nápady českých klubů obvykle končí. Většina totiž zatím jen vyčkává a čeká, co se na jaře stane.

„Smlouvy s partnery uzavíráme v takové výši, že by snad jejich prodloužení nemělo pro sponzory představovat velkou zátěž,“ věří šéf fotbalové Slavie Petr Doležal.

Žádná předběžná opatření například nechystají ani v Mladé Boleslavi. „Není třeba stahovat kalhoty, když je brod daleko. Diskutujeme se svými partnery a podle toho budeme reagovat,“ popisuje ředitel Středočechů Jaromír Šeterle.

Podle něj nehrozí, že by jeho klub byl v případě problémů zaskočen. „Vždy jsme připraveni zasáhnout, nerozhodujeme se chaoticky ze dne na den,“ ujišťuje Šeterle.

Další informace čtěte na straně 30

Autor: