Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ševčíka projedná senát VŠE příští úterý, kauza se kvůli sporům táhne sedm měsíců

Děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík na jednání fakultního akademického senátu (21. června 2023). foto: ČTK

O návrhu na odvolání Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty (NF) VŠE bude fakultní akademický senát jednat 31. října. Podnět k jeho odvolání podal rektor školy Petr Dvořák, podle kterého Ševčík poškozuje dobré jméno VŠE. K odvolání děkana chybí rektorovi vyjádření fakultního akademického senátu, který v červnu jednání o Ševčíkovi přerušil. Akademici umožnili rektorovi odvolání Ševčíkova právníka z etické komise VŠE.
  12:41aktualizováno  16:48

Pokračování přerušeného jednání svolal předseda fakultního akademického senátu Ján Pavlík. Ten uvedl, že dřívější konání vylučovala absence právní analýzy k rizikům odvolání děkana, která byla podle usnesení fakultního senátu podmínkou pro vyjádření senátorů.

Ke vzniku byl podle tiskového tajemníka fakulty Váni potřeba zápis z červnového jednání univerzitního senátu, jehož členové návrh na Ševčíkovo odvolání podpořili. Ten byl zveřejněný na webu univerzitního senátu na podzim.

V zápise z šestihodinového jednání univerzitního senátu na webu školy je popsáno vystoupení rektora, který odvolání Ševčíka navrhl. U většiny dalších řečníků je pouze uvedeno, že na zasedání promluvili. V neveřejné sekci na webu senátu je mimo jiné zvukový záznam z jednání.

Někteří senátoři školy zápis kritizují a chtějí k němu vznést připomínky. „Vedle vystoupení rektora Dvořáka a předsedy Legislativní komise Akademického senátu VŠE Biče, která (zápis) uvádí v plném znění, vůbec nezmiňuje vystoupení dalších senátorů, včetně mého, ani fakta, která v rámci těchto vystoupení zazněla,“ uvedl Váňa, který v univerzitním senátu zasedá. Za skandální považuje, že zápis neobsahuje faktické argumenty děkana Ševčíka.

Předseda univerzitního senátu Marek Stříteský kritiku odmítá. Obsah zápisu je podle něj v souladu s jednacím řádem a vystoupení rektora obsahuje proto, že jednání bylo svoláno na základě jeho žádosti.

Podle vysokoškolského zákona může rektor univerzity odvolat děkana z vlastního podnětu po vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem celouniverzitního akademického senátu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

„Diskuze, ve které vystupovali členové senátu, děkan Ševčík, ale také rektor Dvořák, je především z důvodu svého rozsahu součástí přílohy zápisu, a to v přesném a nezkráceném znění,“ řekl Stříteský na začátku října.

Rektor VŠE žádost o odvolání děkana NF Ševčíka zdůvodňuje jeho nevhodným chováním na veřejnosti, včetně účasti na protivládní demonstraci 11. března na pražském Václavském náměstí. U incidentu u Národního muzea, kde se po skončení protestu část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, zasahovala policie. Ševčík tvrdí, že byl na místě proto, že pomáhal zraněnému.

Vondráček pokus o odvolání ustál, v etické komisi však končí

V souvislosti s tím, že se fakultní senát k návrhu rektora dosud nevyjádřil, v pondělí projednával Akademický senát VŠE také návrh na odvolání vedoucího katedry práva národohospodářské fakulty Jana Vondráčka z funkce místopředsedy celouniverzitního senátu. Podle Ševčíkových odpůrců se totiž právník a Ševčíkův přítel Vondráček podílí na průtazích, které děkanovo odvolání provázejí.

Akademický senát v pondělí odpoledne schválil odvolání Vondráčka pouze z čela etické komise. Rektorův návrh prošel v tajném hlasování hladce: pro bylo 21 lidí, proti čtyři, další tři se zdrželi a jeden nehlasoval. Bez souhlasu akademického senátu by Dvořák Vondráčka z etické komise odvolat nemohl.

„Já jako osoba, která jmenuje do etické komise, cítím odpovědnost za to, jak komise funguje. Ve vystoupeních pana doktora není potřebný respekt k ostatním členům etické komise,“ vysvětlil Dvořák svůj návrh. Vondráček o pozici přijít nechtěl. „S kolegy v etické komisi a s paní předsedkyní jsem se dostal do názorové neshody, ale korektní,“ hájil se.

Pro Vondráčkovo odvolání z funkce místopředsedy akademického senátu se v tajném hlasování vyslovilo 15 přítomných členů, proti bylo šest, dalších sedm se zdrželo a jeden nehlasoval. Protože k přijetí návrhu by byly potřeba hlasy nadpoloviční většiny všech členů jedenatřicetičlenného senátu - tedy 16 lidí, návrh přijat nebyl.

Návrh na Vondráčkův konec ve funkci místopředsedy předložil druhý z místopředsedů univerzitního senátu Lukáš Hulínský. „Zkrátka už mi došla trpělivost,“ komentoval svůj krok při veřejném zasedání. Avizoval, že pokud jeho návrh neprojde, sám rezignuje, což následně učinil.

Hulínský Vondráčkovi vyčetl tři různé situace související se Ševčíkem. Podle něj Vondráček agitoval ve fakultních senátech z pozice místopředsedy univerzitního senátu, ačkoliv k tomu neměl pověření a nereprezentoval názor senátorů. Dále se podle Hulínského choval nepřípustně vůči akademikům z etické komise, když je nařkl z toho, že jejich jednání je předdomluvené. „Měl střet zájmů - řešil se tam jeho dlouhodobý klient,“ poznamenal Hulínský.

Kritizoval Vondráčka i za průtahy při zveřejnění zápisu z posledního jednání senátu. Při zasedání předsednictva senátu si pak podle něj Vondráček ostatní účastníky nahrával bez jejich vědomí a v nahrávání následně pokračoval i přes výslovně projevený nesouhlas. „Porušil tím i etický kodex VŠE, což je u člena etické komise hezká vizitka,“ podotkl Hulínský.

Vondráček veškerou kritiku odmítl. „Nevidím jediný věcný důvod pro to, abych byl z předsednictva odvolán,“ řekl. Popřel tvrzení, že je ve vztahu k Ševčíkovi ve střetu zájmů. „Řadu měsíců nedělám nic jiného, než že se snažím - bohužel neúspěšně - aby VŠE dostála povinnostem, které ze svých vnitřních předpisů má,“ prohlásil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!