Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sever Čech zasáhly bouřky a přívalové deště. Nový Oldřichov je evakuován

Česko

  15:22
LIBEREC - Oblast Českolipska a Semilska zasáhly dnes po poledni bouřky s přívalovými lijáky. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu spadlo na některých místech 20 až 40 milimetrů srážek. V Novém Oldřichově byly evakuovány dvě rodiny. Takzvaná blesková povodeň zasáhla Děčínsko.

Následky povodně, která se prohnala Jesenickem foto: ČTK

V některých místech se rozvodnily místní potoky a říčky, zaplavily zahrady a také sklepy několika domů, řekl operační důstojník libereckých hasičů.

Na Semilsku se už situace uklidňuje, Nový Oldřichov na Českolipsku dnes ale zasáhla po poledni silná bouřka s přívalovými dešti, která rozvodnila tamní potok.

Hasiči tam museli evakuovat dvě rodiny s malými dětmi ze zaplavených domů. Pod vodou je asi polovina vesnice, řekl dnes tisku velitel tamních dobrovolných hasičů Miroslav Jonáš.

"Máme roztrhanou silnici, stržené mosty, zničené přípojky," popsala katastrofu starostka Marcela Novotná. Přesněji ale škody nedokázala odhadnout. "Mapujeme situaci a čekáme až voda opadne, abychom mohli začít odklízet," řekla.

Podle Jonáše takovou katastrofu nikdo nečekal. "Potok má protipovodňové úpravy a měl by odolat stoleté vodě, tahle ale byla zřejmě dvěstěletá," poznamenal.

Na některých místech hlásí krupobití, kanalizace nestačí vodu odvádět. Hasiči tam odčerpávají vodu ze sklepů. V Petrovicích spadl přes silnici strom a hasiči ho museli odstranit. "Vážné škody ale zatím hlášeny nejsou," dodal hasič.

Blesková povodeň na Děčínsku

Takzvaná blesková povodeň zasáhla dnes odpoledne povodní řek Kamenice a Ploučnice na Děčínsku. Na Kamenici platí nejvyšší povodňový stupeň ohrožení, její hladina stoupla během 20 minut o 170 centimetrů. Na Ploučnici vodohospodáři zaznamenali první povodňový stupeň, bdělost.

Podle mluvčího státního podniku Povodní Ohře Jana Svejkovského jsou účinky povodně nejvíce patrné v obcích Jánská a Srbská Kamenice, kde byly zasaženy pozemky okolo řeky, silnice i objekty.

Přívalové deště zasáhly i Děčín, hasiči v celém regionu zaznamenali na 60 případů zatopených sklepů. Uzavřeny jsou kvůli povodni i některé silnice, informoval operační důstojník ústeckých krajských hasičů.

Policie například reguluje dopravu v děčínské městské části Podmokly.

"Zvedla se hladina místního potoka, bylo proto nutné některé silnice uzavřít. Stoupá také hladina Labe," upozornila mluvčí severočeské policejní správy Ivana Baláková.

Blesková povodeň zasáhla obce Srbská Kamenice a Jánská už ve středu. "Kamenice už je za kulminací, Ploučnice asi ještě stoupne," uvedla dispečerka Povodní Ohře.

Silné deště zasáhly dnes odpoledne i severní část středních Čech. Prší především na Mladoboleslavsku a Mělnicku, intenzivní bouře zasáhla například okolí Mnichova Hradiště. Podle hasičů ovšem déšť zatím nezpůsobil velké škody. Bouří a prší také na Ústecku, Liberecku, na jihu Čech a v Praze.

"Odpoledne registrujeme zatím jen tři výjezdy kvůli počasí na Mladoboleslavsku, všechny ke spadlým stromům, které nikoho nezranily," řekla tisku v 15:15 mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková s tím, že větší komplikace by nastat neměly.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu platí pro střední Čechy až do 23:00, ale také pro jih Čech a Prahu nebezpečí silných bouřek s velmi nebezpečnými doprovodnými. V těchto třech regionech se mohou vyskytnout místy přívalové deště, při nichž může spadnout 20 až 50 milimetrů srážek a také kroupy. V příštích hodinách mají bouřky a déšť postupovat směrem na východ státu.

Hladina toků v severní části Středočeského kraje je v normálu, již několik dní platí 1. stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, pouze na Vltavě ve Vraňanech. První stupeň byl dnes podle Vodohospodářského informačního portálu v 15:00 i v Malé Chuchli v Praze, na osmi místech v jižních Čechách, hlavně na Blanici a Lužnici. Na jižní Moravě byl po 14:00 první stupeň na Dyji a Jihlavě v Ivančicích. Druhý stupeň, to znamená pohotovost, byla po 14:00 v celém Česku jen na Oslavě v Mostišti pod přehradou na Žďársku.

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...