Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní Indie rychle vysychá

Česko

NOVÉ DILLÍ Dokážete si představit krychli o hraně čtyř kilometrů naplněnou vodou? Obsahovala by 64 bilionů litrů vody. Zhruba takové množství životodárné tekutiny se každoročně ztrácí z podzemních rezervoárů severní Indie. To znamená, že hladiny podzemních vod v tomto regionu, kde žije na 600 milionů lidí, každý rok klesne o 10 centimetrů. Na hrozivý vývoj způsobený příliš intenzivním zavlažováním upozornily údaje získané díky dvojici americko-německých družic GRACE, jejichž posláním je sledovat změny gravitace. Satelity dokážou pořídit gravitační mapy tisíckrát přesnější, než bylo možné získat před jejich vypuštěním v březnu 2002. Gravitační anomálie nad severní Indií je druhá největší, jakou kdy družice zaznamenaly. Předčí ji jen ta způsobená táním ledovců.

***

Přihořívá, žádná voda… Pokud se nic nezmění, obyvatele Indie čekají v budoucnu suchá léta. Hladina podzemní vody v severní části této lidnaté země nečekaně rychle klesá. Naznačují to výsledky měření satelitu GRACE které v poslední době analyzovaly hned dva vědecké týmy.

Jak meziročně klesá hladina podzemní vody oznamují američtí vědci v článku připravovaném pro časopis Geophysical Research Letters.

Celková změna hladiny podzemní vody v Indii mezi lety 2002 až 2008 podle studie v časopise Nature. Nárůst hladiny v jižní části kontinentu způsobily nadprůměrně vysoké srážky posledních let. Naopak na severu se dešťové úhrny pohybovaly kolem historických průměrů.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...