Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sexuální útoky na koleji Hvězda pokračují. Policie ale o ničem neví

Česko

  6:30
PRAHA - Úřady loni slibovaly, že udělají vše proto, aby ochránily dívky u pražských kolejí Hvězda, na něž opakovaně útočí exhibicionisté. Hned první případ letošního roku ukázal, že se nic nezměnilo. Incident nikdo nevyšetřuje, na policejní linky se nelze dovolat.

Koleje Hvězda. foto: MAFRA

Jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty se vracela předminulý pátek na kolej. Bylo krátce před dvaadvacátou hodinou, když ji nedaleko budovy bloku číslo 1 zastavil muž s černou kšiltovkou. „Koukal, zda jdu sama a teprve pak ke mně namířil,“ popisuje dramatické momenty dívka.

„Muž začal něco hledat po kapsách, tak jsem si myslela, že mě chce okrást. On ale vyndal své přirození a začal se ukájet,“ vylíčila. Muž po dívčině úleku rychle zmizel ve tmě.

PSALI JSME TAKÉ:

Vystrašená studentka ihned po incidentu zamířila k vrátným a svůj zážitek jim vylíčila. Jeden z nich šel na místo, kde se exhibicionista  před tím nacházel, zkontrolovat. Nic ale neobjevil.

Opakované sexuální útoky přitom v minulosti kolej donutily přijmout některá opatření. Nad budovou poblíž cesty, kde k útokům dochází, je kamera s halogenovou lampou. Ta ale nic nezachytila.

„Volala jsem dvakrát na číslo, které je na preventivních letácích po škole, ale nikdo to nezvedal,“ tvrdí dívka. Linka má umožnit spojení s kriminalistou specializovaným na mravnostní delikty.

Studentka proto ještě téhož večera zavolala strážníkům. Ti skutečně přijeli. „Telefonát se udál kolem půl jedenácté večer. Každopádně na místo vyrážela hlídka městské policie,“ potvrdil mluvčí Městské policie Praha Rudolf Rubeš.

Jenže: strážníci ji ani nevyslechli a co víc: nezalarmovali ani kriminalisty ze státní policie, kteří mají dané mravnostní delikty na starosti. „Kriminální policie neeviduje žádnou informaci, že by mělo dojít k nějakému novému opětovnému ataku, byť exhibicionistou v této lokalitě,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Kolej Hvězda
Cesta ke koleji je nepřehledná. Vegetace může případného útočníka v noci dobře...
Do budovy kolejí se člověk dostane jen přes hlídanou vrátnici.
Varovné letáky jsou vidět na nástěnkách u vrátnice.

Proč strážníci případ nepředali? Mluvčí strážníků Irena Seifertová odpovídala jen neurčitě. „Bylo to předáno dál, ale v nějakém časovém prodlení, které teď prošetřují naše vnitřní orgány,“ popsala bez dalších detailů.

Ještě 16. ledna, kdy se o incident začal server Lidovky.cz poprvé zajímat, ale kriminalisté o případu nevěděli. Přesné datum, kdy k předání došlo, Seifertová nesdělila. „Tu informaci teď u sebe nemám,“ vykrucovala se. Vše tak nasvědčuje tomu, že informace odešla od strážníků ke státní policii právě až po dotazech novinářů.

Už je klid

„Prodlení“ je o to závažnější, že všechny instituce tak mají problém se sexuálními ataky u Hvězdy za vyřešené. „Nemáme žádné informace o napadení studentek v okolí či blízkosti koleje Hvězda,“ tvrdil ještě na konci roku mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Policie to vidí stejně. „Situaci kolem kolejí Hvězda vnímáme jako uklidněnou,“ míní Hulan. Přitom ale sám nakonec přiznává, že od loňského jara nikoho nechytili. A tedy ani nepotrestali.

Kolej Hvězda mají chránit nově nainstalované halogenové lampy a kamery.

Podle obtěžované studentky ale opatření nejsou dostatečná. „Myslím, že udělali málo. Větší pocit bezpečí nemám,“ míní.

Kolej v současné době s Prahou 6 jedná o umístění služebny Městské policie pro Prahu 6 přímo na koleji Na Větrníku. „Můžeme potvrdit, že v současné době probíhají jednání o možném zřízení policejní služebny,“ sdělil tiskový mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Autor: