Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útoky u kolejí Hvězda? V každé ulici nemůžeme mít strážníka, brání se policie

Znásilnění - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znásilnění - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dívky na koleji Hvězda se necítí bezpečně a obávají se dalších sexuálních útoků. Přes tři desítky se již podepsalo pod výzvu zaslanou na radnici Prahy 6, aby pomohla okolí ubytovny zkultivovat. Jenže policejní statistiky žádný problém nehlásí...

„Obracím se na vás v kontextu nedávných přepadení dívek v blízkosti koleje Hvězda. Sama na této koleji bydlím a z neoficiálních zdrojů jsem se dozvěděla, že během jednoho týdne došlo ke dvěma pokusům o znásilnění. Nejedná se o ojedinělé případy, v minulosti již k několika podobným přepadením došlo,“ píše iniciátorka dopisu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Adresovala jej starostce Prahy 6 Marii Kousalíkové.

Ženy sexuální útoky často nehlásí

Počet znásilnění v Česku stoupá. Zatímco před pěti lety policie vyšetřovala 480 případů ročně, loni to bylo už šest stovek. Přitom podle organizací, které pomáhají obětem, znásilnění v Česku nahlásí pouze 3 až 8 procent napadených žen. To může být důvod, proč většina žen na koleji Hvězda sexuální ataky nehlásí.

Dívky chtějí posílení hlídek v nočních hodinách, instalaci kamerového systému a dalšího osvětlení. Také požadují prořezání křovin kolem cesty ke koleji, v nichž se případní útočníci mohou skrývat.

Že jsou obavy na místě, dokládají letáky, které na koleji v pátek policie vyvěsila. Vyzývají dívky, aby každé obtěžování hlásily. Taková výzva přitom nevisí na koleji Hvězda poprvé. Podobná se objevila už před třemi lety.

Nehlášené útoky

Jenže oficiálně zaznamenala policie v posledním půl roce v dané lokalitě pouze tři případy, které lze označit jako pokus o znásilnění. Případy však podle prvotních informací spolu nesouvisí, nadto se neodehrály přímo u kolejí. 

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Studentky na Hvězdě sexuální útoky nebo exhibicionisty většinou nenahlásí, což ukázala anketa, kterou o víkendu pořídily Lidovky.cz.  „Kamarádka se vracela kolem jedné v noci, ten muž stal vedle koleje a masturboval, musela kolem něj projít,“ řekla Markéta Holcmannová. Dívka prý situaci ohlásila na vrátnici. Zbytečně. Vrátná jí řekla, že se v okolí tento exhibicionista vyskytuje často a že hlásit takový druh napadení na policii je zbytečné, protože muže už stejně nedopadnou. Sama Holcmanová se s exhibicionistou také setkala. „Bylo mu kolem 60 let. Když jsme se otočily, utekl. Příjemné to opravdu nebylo. Ale na druhou stranu - ten pán by snad nikomu neublížil, takže jsem se smířila s myšlenkou, že se mi to může stát ještě někdy,“ přiznala a dodala, že na policii také nic nehlásila.

Policie: Nevíme, poradíme

Vedení pražské policie má tak dobrý argument: nemůžeme zasáhnout, když o případech nevíme. „Je otázka, proč to dívky řeknou raději médiím, než aby to oznámily na policii. Pokud se setkají s něčím podivným, co by mohlo mít trestněprávní rovinu, stačí zvednout telefon a zavolat na linku 158 a pokud někdo tvrdí, že těch útoků je tam celá řada, tak téhle možnosti evidentně nevyužívá,“ reagoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. „To je důvodem, že někdo může v téhle trestné činnosti pokračovat, aniž by se s tím cokoliv dělalo, protože my se to prostě nedozvíme,“ dodal. Současně přidal dvě obecné rady:

- dívky by se v noci měly na koleje vracet ve skupinkách.
- vyhýbat se neosvětleným místům. 

Ale co když chodník není osvětlený? „Pokud je to na místě, kde je ulice osvětlená, ale třeba vzrostlé stromy vrhají na ulici stín, tak ať se ti lidé s ohledem na svou vlastní bezpečnost pohybují klidně i po silnici,“ poradil Hulan. Ale proč policie neposílí v oblasti hlídky? 

„Musíme si uvědomit, že nedisponujeme takovým množstvím policistů, abychom mohli mít v Praze v každé ulici jednoho. Nesmíme opomenout osobní odpovědnost jedince,“ odvětil Hulan.

Zasáhne radnice?

Větší šanci na rychlou změnu dává reakce radnice Prahy 6.  „Požádáme policii o zvýšený dohled. Budeme se snažit přimět vlastníky okolních pozemků, aby tu zeleň co nejvíc proklestili, a bylo to co nejvíce přehlednější,“ řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Radnice chce také v okolí zlepšit osvětlení.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...