Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražskou kolej Hvězda hlídá nově ochranka. Má zabránit sexuálním útokům

Česko

  20:07
PRAHA - Noční vrátné na koleji Hvězda v Praze vystřídali hlídači bezpečnostní agentury. Karlova univerzita se k tomuto kroku uchýlila po incidentech s exhibicionisty, kteří obtěžovali místní studentky. Střežit budou nejen budovu koleje, ale i její okolí. Školu ročně vyjdou na milion a půl korun.

Kolej Hvězda foto: MAFRA

Zaměstnanci bezpečnostní agentury SBS Transfin působí na koleji Hvězda, kde přes noc střídají vrátné, od začátku ledna. „Jde o šest lidí na tři vrátnice, aby se prostřídali,“ popsala vedoucí koleje Hvězda Jitka Čádová serveru iDNES.cz, který o případu informoval jako první.

Služba hlídačů probíhá od sedmé hodiny večerní do sedmé hodiny ranní. V popisu práce mají vedle ostrahy budovy a jejího okolí i vydávání klíčů od sociálních místností.

Karlova univerzita s agenturou podepsala roční kontrakt ve výši 1,6 milionu korun. Podle informací serveru bylo kvůli tomu propuštěno osm vrátných, z jejichž platů jsou noční strážní placeni. Ochranka by na koleji měla zůstat natrvalo.

Policie varuje studentky, že v okolí koleje došlo v minulosti k několika...
Kolej Hvězda mají chránit nově nainstalované halogenové lampy a kamery.

Zvýšená ostraha se netýká koleje Větrník, kde loni neznámý muž napadl mladou dívku. „Přímo na koleji Na Větrníku je umístěna služebna městské policie, proto o angažování bezpečnostní agentury na této koleji aktuálně neuvažujeme,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Okolí Hvězdy patří dlouhodobě k problémovým. Studentky se tam v posledních letech kvůli výskytu exhibicionistů a několika sexuálním útokům necítí bezpečně. Městská policie proto před několika měsíci posílila v oblasti hlídky. Nainstalovány byly rovněž halogenové lampy a bezpečnostní kamery.

Autor: