Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sexuální vztah musí být nerovný

Česko

Román Danyho Laferriéreho patrně přitáhne pozornost mnoha čtenářů díky titulu. Autor, který sám sebe charakterizuje jako „amerického, francouzsky píšícího spisovatele“, tento debutový román vydal před třiadvaceti lety. Podle knihy v roce 1989 také vznikl film Jacquese W. Benoita.

Často se mluvívá o tom, že vnímání humoru či sexu se v průběhu času velmi proměňuje. Jak si tedy stojí román Danyho Laferriéreho (1953) Jak se milovat s černochem a neunavit se s odstupem více než dvaceti let?

Laferriérův vypravěč je mladý Haiťan žijící v Montrealu, který má nejen dost energie na to, aby komunikoval a poté se i miloval s řadou dívek, ale i k tomu, aby vedle této praxe měl také vlastní teorii: „Jestli si chcete udělat představu o atomovém konfliktu, šoupněte do postele negra s běloškou. Ale dneska už je šmytec. Nevědomky jsme stáli na pokraji katastrofy. Černoch byl poslední sexuální bomba schopná vyhodit planetu do vzduchu. A je mrtvý. Umřel bělošce mezi nohama. Černoch je vlastně jen zvlhlá nálož, ale není na mně, abych tohle říkal. Místo pro žluťáky. Teď jsou na prvním místě v tanečním pořádku na sopce Japonci.“

Mýtus o negrovi

Vypravěč tak vidí svět jako pootáčení módy: jednou letí černoši, jednou asiaté, jindy zas indiáni... Přitom má za to, že hnacím motorem při sexu bělošky a černocha je nerovnost postavení: „Opravdový sexuální vztah musí být nerovný. Běloška musí dávat rozkoš bělochovi a černoch bělošce. Proto ten mýtus o negrovi jako velkém kolíkovi. Dobře píchá, jo. Ale ne s černoškou. Je na ní, aby dávala rozkoš černochovi.“ Hlavní hrdina knihy Danyho Laferriéreho sdílí malý byt s Bubou, který „tráví většinu času na Divanu a předělává svět“. Příběhu tedy nechybí ani jisté intelektuální podloží. To za prvé obstarává samotné pronášení „teoretických“ postřehů ohledně sexuálních zvyklostí a jejich proměn. Čas od času se pak také objevují citáty z Koránu a jména mnoha známých autorů - od Virginie Woolfové až po Eduarda Limonova. Jinak je ale román opravdu ponejvíce něčím na způsob navlékání korálků-dívek na nekonečnou nit sexuálního ukojení.

Román jako happy end

Jak ale přibývá stránek, román v důsledku monotematičnosti ztrácí na tempu. Navíc se - minimálně dnes - vlamuje do otevřených dveří. To však zas neznamená, že by kniha Danyho Laferriéreho přes rádoby efektní titul byla úplně prvoplánovým čtením. Jedná se zkrátka o knihu lehčího žánru, která se dá číst třeba u vody, kdy člověku nepříjemně svítí slunce do očí a zároveň mu ti okolo neustále něco povídají. Kdo nic nečeká, může být docela mile překvapen. Kdo ji číst nebude, zas o nic tak zásadního nepřijde. Dany Laferriére si - jako mnozí další prozaici - při zakončení debutu pomohl tím, že jeho vypravěč dopíše román. Je to patrně z nouze ctnost, kdy mladý autor potřeboval nějak uzavřít svou knihu. V jeho případě ale tento motiv poměrně funguje - je jakýmsi happy endem. Hlavní hrdina Danyho Laferriéreho je totiž svou uvolněností a prostořekostí sympatický. Třeba i proto, že se nesnaží předstírat, že by se běloši ještě někdy mohli „do módy“ vrátit.

***

HODNOCENÍ LN

*****

Dany Laferriére:

Jak se milovat

s černochem a neunavit se

Přeložila Anežka Charvátová

Argo, Praha 2008, 152 stran

Autor: