Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shell o Družbu nestojí. Prý se mu nevyplatí

Česko

PRAHA Společnost Shell téměř přestala využívat ropovod Družba pro přepravu ropy do České republiky, napsal včera server Euro.cz.

Společnost letos Družbou nepřepravila téměř žádnou ropu a také ruskou sirnatou ropu transportuje trajekty do italského přístavu a odtud ropovody TAL a IKL do české rafinerie.

„Je pravda, že i většinu ruské ropy přepravujeme ropovodem IKL, a nikoli ropovodem Družba. Důvody pro to jsou čistě ekonomické,“ potvrdil Euru ředitel vnějších vztahů české pobočky společnosti Shell Petr Šindler.

Zdánlivě logické zdůvodnění je ale překvapivé, protože ruská ropa dodaná ropovodem Družba byla standardně vždy o pár dolarů na barel lacinější než ostatní alternativy. Společnost Unipetrol, která společně se Shellem využívá služeb kralupské a litvínovské rafinerie, čerpá ruskou ropu stále z ropovodu Družba, píše server.

„Pokud jde o dodávky pro Unipetrol, nezaznamenali jsme oproti minulému roku žádné výraznější změny,“ řekla Euru mluvčí Unipetrolu Blanka Růžičková.

Ropovodem Družba se přepravuje ropa z východní Evropy, nejčastěji ruská sirnatá ropa. Ropovodem TAL proudí ropa z Kaspické oblasti, Blízkého východu a severní Afriky do německého Ingolstadtu, kde na něj navazuje ropovod IKL.

Shell Czech Republic je součástí nizozemsko-britského ropného gigantu Royal Dutch Shell. Společnost vlastní v České rafinérské 16,3 procenta akcií.

Podle informací Hospodářských novin má zájem o koupi tohoto podílu státem ovládaný provozovatel české části ropovodů Družba a Ingolstadt, společnost MERO.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...