Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Siemens bude mít vlastní banku

Česko

FRANKFURT Německý strojírenský konglomerát Siemens ukázal, jak hluboce je mezi evropskými firmami po nedávné finanční krizi zakořeněna nedůvěra k bankám a jejich schopnosti financovat v budoucnosti potřeby průmyslu.

Tento týden totiž požádal o udělení bankovní licence.

Siemens má už svoji vlastní finanční divizi, která pomáhá zákazníkům zajistit finance na nákup jeho turbín pro větrné elektrárny a dalších výrobků, ale teď chce navíc získat přístup ke zdrojům německé centrální banky.

„Máme hotovost téměř devět miliard eur (asi 231 miliard korun),“ zdůvodnil oficiálně žádost o bankovní licenci listu Süddeutsche Zeitung hlavní účetní firmy Joe Kaeser. „Potřebujeme pro tuto hotovost najít hlavně investiční příležitosti. V budoucnosti to tak budeme moci udělat našimi vlastními silami,“ prohlásil.

Podle oficiálního prohlášení vedení firmy jí jde momentálně hlavně o bezpečné uložení jejích peněz, které chce nabídnout německé centrální bance.

V dlouhodobém horizontu jde ale spíše o to, aby se firma dostala k levným mezibankovním úvěrům. Siemens by totiž mohl peníze uložit v jakékoliv bance a nechce ani peníze drobných střadatelů.

Firma prý nehodlá následovat německé automobilky jako Volkswagen, Daimler či BMW, které ve svých finančních pobočkách nabízejí kromě úvěru na nákup svých vozů i platební karty, ani svého největšího rivala, americký průmyslový konglomerát General Electric.

General Electric vybudoval vlastní komerční banku GE Money Bank, téměř nezávislou na zbytku firmy.

Siemens se nebude muset spoléhat na komerční banky, které mohou mít problémy, a bude moci jednat přímo s centrální bankou, prohlásil Kaeser. Siemens přitom není v Německu jedinou firmou, která se nechce spoléhat na bankovní úvěry. Jak poznamenává list Financial Times, v poslední době se místo spoléhání se na úvěry snaží některé firmy získat finance prostřednictvím svých dluhopisů: například cementárenská firma HeidelbergCement či výrobce nákladních automobilů MAN. To byla dosud praxe běžná spíše v USA.

Spoléhání se na banky, které jsou součástí průmyslového konglomerátu, bylo naopak dosud spíše asijskou specialitou. V Japonsku vznikly konglomeráty zvané keiretsu, jako je třeba skupina Tokai spojená s Toyotou. V Jižní Koreji zase existují takzvané čeboly, jako je třeba Samsung. Propojení banky s průmyslovým podnikem ale často přináší potíže s kontrolou efektivity vypůjčených peněz, zvláště v případě, že je firma získává z cizích zdrojů.

***

STROJÍRNY

* Největší evropský strojírenský konglomerát * Podniká v energetice, vyrábí telekomunikační zařízení, vagony metra i lékařské přístroje. * Vyrábí ve 129 zemích. Hlavní sídlo je v Německu. * Společnost založil v roce 1847 Werner von Siemens, začala s výrobou vylepšených telegrafních přístrojů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!