Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Šíité na vzestupu

Česko

Šíitský svět stál donedávna stranou pozornosti. Šíité představují sice deset až patnáct procent světové muslimské populace, tedy 150 až 200 milionů lidí, ale s výjimkou Íránu žijí jako ovládané menšiny. Větší zájem o šíity vyvolala až islámská revoluce v Íránu na počátku osmdesátých let, politika libanonského Hizballáhu a hlavně pád Saddáma Husajna v Iráku. Kalifornský profesor politologie Vali Nasr ve čtivé, informované a průkopnické monografii vysvětluje důvody a důsledky šíitského vzestupu.

Cestu dnešnímu šíitskému vzestupu otevřely nedávné americké války. Po volbách v Iráku získali většinoví šíité poprvé moc ve svém vlastním státě. Írán zmizením Iráku ovládaného sunnity ztratil největšího protivníka a buduje si s pomocí šíitů v Bagdádu, Damašku a Bejrútu regionální zónu vlivu.

Volby v Iráku dodaly sebevědomí i dalším šíitským skupinám ve státech Perského zálivu a Saúdské Arábii, které mají doposud velmi malý podíl na politické moci. Politický liberalismus, se kterým experimentuje Irák, destabilizoval navyklý pořádek blízkovýchodních diktatur a zároveň vyvolal i agresivní reakci sunnitských radikálů. Irácká vláda vedená šíitskými islamisty vede s podporou USA už tříletou válku se sunnitskými džihádisty, jejichž cílem je vyhnat Američany a rozpoutat náboženskou válku. Konflikt mezi šíity a sunnity v Iráku se přenáší i do Afghánistánu a Pákistánu. Je však třeba jej chápat jako moderní politický jev spíše než jako návrat středověkých náboženských vášní.

Existence sekt doprovází islám od samého počátku a politizace náboženských rozdílů představuje problém, který bude ovlivňovat dění na Středním východě i v tomto století. Vali Nasr ukazuje, jak vzestup sunnitského radikalismu - od sedmdesátých let potichu podporovaný saúdskými petrodolary a úspěšný tam, kde byl politické opozici upřen přístup k moci - zhomogenizoval a zcentralizoval jinak různorodý islám a posílil pocit příslušnosti k „sunnitské ortodoxii“.

Náboženské konflikty s šíity se od osmdesátých let staly v Indii a Pákistánu, kde šíité představují deset respektive třicet procent muslimů, katalyzátorem radikálních sunnitských skupin. Politizace islámu umlčuje umírněné hlasy a vzniká dojem, že náboženské rozdíly v islámu jsou výbušné. Výbušnou je však spíše jiná věc: revoluce, kterou americká vláda rozpoutala v Iráku, když přistoupila na ultimátum ajatolláha Sistáního a nechala uspořádat svobodné volby. O moc se neucházely politické strany, ale komunity: šíité, sunnité, Kurdové a sekulární menšina. Jelikož autoritářský arabský Blízký východ nemá svobodnou politickou scénu, politika se odehrává mezi komunitami a státem. Politický liberalismus tak přináší na Blízkém východě růst náboženských a etnických hnutí a také jejich konfrontaci. Ale jak Vali Nasr svoje pojednání uzavírá, cílem skupin inspirovaných iráckým příkladem je zvýšený přístup k politické moci, k financím z rozpočtů, k právům. Odvrátit konfrontaci a stabilizovat nový druh politiky, kterou vzestup šíitů ohlašuje, by podle Nasra mohla jen kontrolovaná liberalizace.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

***

ČESKY NEVYŠLO The Shia Revival

Vali Nasr Vydalo nakladatelství W. W. Norton, New York 2007. 240 stran.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!