Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šikana StB před 28. říjnem

Česko

Psalo se před 20 lety – Stranická organizace v Elitexu Ústí nad Orlicí ztrácí důvěru pracujících

SAMIZDAT

Již od úterý 24. 10. 1989 zahájila StB preventivní akce proti aktivistům nezávislých hnutí v celém Československu. Nejrazantnějším zásahem bylo zadržování v celách předběžného zadržení podle § 23 zák. č 40/74 Sb. Zadržování občanů bylo nezákonné již z toho důvodu, že podle § 23 může být zajištěn pouze ten, „kdo výtržnostmi nebo jiným nepřístojným chováním narušuje veřejný pořádek“. Jakékoli „preventivní“ zajištění je proto v rozporu se zákonem.

Protiprávní postup Bezpečnosti je jakýmsi svévolným „trestáním“ zajištěných lidí. Navíc jsou podmínky, za kterých se zajištění provádí, podstatně horší než ve vazbě. Ve vazbě smí mít zadržený některé základní osobní věci, zejména hygienické potřeby, může dostat ke čtení denní tisk nebo literaturu. Při zajištění podle § 23 nesmí mít zajištěný u sebe nic, ani papír, tužku, cokoliv ke čtení, ba ani hygienické potřeby. Např. cely předběžného zadržení MS VB u hotelu Forum v Praze jsou bez oken, osvětlené pouze nepřímo luxfery, takže zajištěný je bez jakéhokoliv kontaktu s okolním světem. Cely jsou špatně větrány, často není k dispozici pitná voda. Vystupňováním nezákonnosti jsou případy, kdy jsou zadržené osoby formálně propuštěny po uplynutí 48 hodin, a při odchodu jsou zadrženy znovu; jejich zajištění tak trvá 2x 48 hodin.

Již v úterý 24. 10. byli v Praze zadrženi tito aktivisté: Antonín a Anna Hradilkovi, Jan Chudomel, Eliška Meissnerová, Petra Konrádová a Lucie Váchová poté, co v hotelu Intercontinental poskytli rozhovor západoněmecké televizi ZDF o současných poměrech v Československu. Anna Hradilková byla propuštěna v noci, Petra Konrádová po 48 hodinách a ostatní po 96 hodinách.

Dne 25. 10. byly zadrženy při manifestaci na pěší zóně v Praze Jana Miklušáková a Jana Brožová, propuštěny byly až po 96 hodinách. Ve čtvrtek 26. 10. byl zadržen Václav Havel, který byl krátce poté hospitalizován v nemocnici Na Františku.

V průběhu čtvrtka a pátku byli v Praze zajištěni preventivně na 48 hodin Eva Kantůrková, Martin Palouš, Heřman Chromý, John Bok, Václav Malý, Jiří Gruntorád, Miloš Hájek, Vladimír Kabrna, Josef Kotrč. Dále byli zajištěni Vladimír Kolmistr, Radek Zeman, Jaroslava Richterová, Petr Kužvart, Bohumil Doležal a Jan Scheinost, Jan Zima, Jan Ruml a Pavel Roubal byli zadrženi v jižních Čechách také na 48 hodin. Některým aktivistům byly na několik dnů vypnuty telefony.

Celkem bylo zadrženo 63 občanů, zajišťovaných na 24 až 96 hodin.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...